Przemówienie Hitlera i nazistowskie hasła odtwarzane w pociągu w Austrii

Pasażerowie austriackiego pociągu jadącego z Bregencji do Wiednia w niedzielę usłyszeli z głośników nagranie przemówienia Adolfa Hitlera.

Publikacja: 16.05.2023 09:37

Przemówienie Hitlera i nazistowskie hasła odtwarzane w pociągu w Austrii

Foto: Steffen Mokosch/Wikimedia Commons/CC 3.0

Nazistowskie hasła takie jak "Heil Hitler" i "Sieg heil" były również słyszane przez interkom pociągu - relacjonuje kilku pasażerów.

Wiedeński rabin Schlomo Hofmeister był w pociągu i powiedział, że był "zszokowany" po usłyszeniu odtwarzanej mowy Hitlera i braku natychmiastowego zatrzymania jej przez pociąg.

Około 25 minut przed przyjazdem do Wiednia, w mieście St. Pölten w pociągu z głośników zaczęły być puszczane dziwne dźwięki, fragmenty rozmów i śmiechu. Później pasażerowie usłyszeli przemówienie Hitlera. Rabin początkowo myślał, ze to pomyłka lub kiepski żart. 

Rzecznik operatora kolejowego ÖBB poinformował, że ktoś nielegalnie otworzył interkom za pomocą skopiowanego klucza. Sprawa została zgłoszona policji, która obecnie prowadzi w tej sprawie dochodzenie. 

Dwie osoby, które mogły być odpowiedzialne za to zdarzenie zostały zidentyfikowane na podstawie nagrań z kamer monitoringu. 

Po wysłuchaniu przemówienia Hitlera, David Stögmüller, członek wyższej izby parlamentu Austrii, opublikował na Twitterze krótkie nagranie z pociągu. Stögmüller nagrał ostatni fragment wystąpienia Hitlera, w tle słychać było głos wypowiadający nazistowskie hasło "Sieg heil".

Napisał, że obsługa pociągu była "całkowicie bezradna" po tym, jak kilkakrotnie dało się słyszeć "Sieg Heil". Zaapelował o "raport i szybkie wyjaśnienie sprawy".

Społeczeństwo
USA: 12-latek ukończył college. Otrzymał dyplom z pięciu dziedzin
Korea Płd.
Pasażer otworzył drzwi samolotu w czasie lądowania, bo chciał wysiąść
białoruś
Apelacja odrzucona, Andrzej Poczobut trafi do łagru. Polskie MSWiA zapowiada reakcję
Społeczeństwo
Włoski sąd darował życie niedźwiedzicy. Na razie
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Społeczeństwo
Napływ migrantów do Wielkiej Brytanii największy od II wojny światowej
Społeczeństwo
Protesty w Iranie. Wandale zniszczyli grób Mahsy Amini