Festyn pełen atrakcji uświetni zakończenie rekonstrukcji Dolnego Ogrodu Zamku. Dla publiczności otwarty będzie także Górny Ogród, gdzie zasadzono nową odmianę tulipana „Serce Warszawy”.

- Prace rewitalizacyjne w Dolnym Ogrodzie trwały 1,5 roku. Ich koszt wyniósł 23 mln zł, z których 80 procent pokryto z Funduszy Europejskich – przypomina prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku.

Ogród Dolny Zamku Królewskiego zajmuję powierzchnię blisko dwóch hektarów na skarpie od strony Wisły. Górny Ogród zrewitalizowany został w 2015 roku. Oba wzajemnie się dopełniają, łącząc ducha modernizmu i sztukę baroku. Spina je oś podłużna, biegnąca od elewacji Zamku do Wisłostrady.

- W Dolnym Ogrodzie głównym elementem projektu było odtworzenie formy zabytkowych boskietów grabowych według przedwojennej koncepcji architekta Adolfa Szyszko-Bohusza - mówi „Rzeczpospolitej” architekt krajobrazu Monika Drąg. - Pomogły nam w tym zdjęcia lotnicze z 1945 roku. A dekoracyjne wazony w ogrodzie zrekonstruowaliśmy wiernie według zachowanych rysunków Szyszko-Bohusza z 1937 roku.

W architekturze odtworzonego ogrodu znalazły się też iluminowane fontanny, ścieżki obsadzone żywopłotami, ławki i rabaty z tysiącami kolorowych kwiatów, które będą się zmieniać wraz z porami roku.

Kwietne rabaty znajdują się na osi poprzecznej Ogrodu Dolnego, a także w Górnym Ogrodzie i w zwieńczeniu Arkad Kubickiego.

Ogrody Zamku Królewskiego w Warszawie należą do międzynarodowych sieci ogrodów historycznych : European Garden Heritage Network z siedzibą w Niemczech i European Network of Hisopric Gardens z siedzibą w Hiszpanii. Kandydują też do programu Szlaki Kulturowe Rady Europy.

Tulipany i róże

W sobotę zamkowe ogrody zostaną otwarte dla publiczności o godzinie 11.  Na powitanie usłyszymy hejnał z wieży z Wieży Zegarowej i koncert walców wiedeńskich. W samo południe odbędzie się oficjalna inauguracja połączona z chrztem tulipana „Serce Warszawy”.

Ten czerwony strzępiasty tulipan to odmiana wychodowana w Polsce. Prace badawcze nad jej uzyskaniem trwały przez 16 lat. 

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Jego nazwa podkreśla rangę Zamku jako ważnego symbolu tożsamości narodowej i serca stolicy, bijącego od nowa dzięki powojennej odbudowie. Kształt kwiatu kojarzy się z symbolami władzy monarszej: koroną i berłem, a kolor z barwami narodowymi.

- Chcemy dać znać, że ogród staje się sercem Warszawy, chętnie uczęszczanym przez mieszkańców stolicy. A jednocześnie „Serce Warszawy” symbolizuje zakończenie odtwarzania Zamku  i odbudowy Starówki – tłumaczy Monika Drąg.

W Arkadach Kubickiego odbywa się „Królewska Wystawa Róż” (11-13 maja), współorganizowana z Ambasadą Królestwa Niderlandów. Jej królową będzie  róża Avalanche, odmiana reprezentacyjna i ekskluzywna. Jej nazwa oznacza dosłownie „lawinę bieli”. W rzeczywistości ma wiele odcieni o pastelowo-pudrowych barwach. Pełne szyku róże Avalanche od dawna uświetniają królewskie i celebryckie śluby oraz najbardziej luksusowe eventy.

Na wystawie znajdzie się również 140 innych odmian róż, prezentowanych przez wystawców z Polski i ze świata. Pokaz o takim zasięgu organizowany jest po raz pierwszy od 20 lat.

Koncerty i widok z balonu

Piknikowi na Zamku  towarzyszą także koncerty. Szlagiery międzywojennej i powojennej Warszawy zaśpiewa Robert Janowski na koncercie „Najpiękniejsze piosenki”. A Chór Akademicki UW przypomni przeboje Abby, Paula McCartneya i Czesława Niemena. Wystąpi też Grupa Tańca Dawnego La Danse.

Dodatkowe atrakcje to pokazy broni oraz fechtunku z XV-XVII wieku oraz prezentacja strojów międzywojennej Warszawy.

11 maja to zarazem 230 rocznica pierwszego startu  balonu w Polsce. Podczas pikniku w ogrodach zamkowych zobaczymy o godz. 16  inscenizację, przypominającą to wydarzenie.