Nie każdą uchwałę publikujemy w dzienniku urzędowym wojewody

Czy uchwałę rady gminy w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego należy opublikować we właściwym wojewódzkim dzienniku urzędowym?

Publikacja: 15.04.2010 05:40

Nie każdą uchwałę publikujemy w dzienniku urzędowym wojewody

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak.[/b] O tym, jakie uchwały rady gminy podlegają publikacji w prowadzonym przez wojewodę dzienniku urzędowym, mówią przepisy ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. W szczególności należy zwrócić uwagę na jej art. 13, w którym wymieniono, jakie rodzaje gminnych uchwał podlegają publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Przepis ten wymienia m.in.: akty prawa miejscowego stanowione przez sejmik województwa, organ powiatu oraz organ gminy, w tym statuty województwa, powiatu i gminy; statuty związków międzygminnych oraz statuty związków powiatów; obwieszczenia o wygaśnięciu mandatu wójta (burmistrza, prezydenta miasta) oraz o rozwiązaniu sejmiku województwa, rady powiatu lub rady gminy; rozstrzygnięcia nadzorcze dotyczące aktów prawa miejscowego stanowionych przez jednostki samorządu terytorialnego; inne akty prawne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia, jeżeli tak stanowią przepisy szczególne.

W przepisie tym nie wymieniono natomiast uchwały rady gminy w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego rady gminy. Również żaden inny przepis ustawy szczególnej nie nakłada obowiązku publikacji takiej uchwały w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Powyższe potwierdza rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody podlaskiego z 7 kwietnia 2010 r., w którym stwierdził on, że postanowienia uchwały rady gminy w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego, które mówią o tym, że akt ten podlega publikacji w wojewódzkim dzienniku urzędowym, są nieważne [b](NK. II. KK. 0911-51/2010).[/b]

[i]Podstawa prawna:

– art. 13 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F45F2991E0C7FC288943F9BDDEC97FD4?id=340414]ustawy z 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 17, poz. 95)[/link][/i]

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku