Rada Gminy Jerzmanowa podjęła uchwałę w sprawie określenia trybu i sposobu nadawania tytułu Zasłużony dla Gminy Jerzmanowa. W jej przepisach postanowiono, że tytuł nadaje rada gminy na wniosek kapituły. Określono również skład tego ciała oraz podmioty uprawnione do powoływania jego członków. A także tryb prac kapituły, w tym termin przedstawiania kandydatur do tytułu. Zapisano również, że obsługę administracyjną kapituły zapewnia wójt gminy.
Postanowienia te zakwestionował wojewoda dolnośląski (NK-N.4131.564.2011.MS6-1).
W rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził, że zostały podjęte bez podstawy prawnej.
Z art. 18 ust. 2 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym wynika kompetencja rady gminy do nadawania honorowego obywatelstwa. Zgodnie z jego treścią rada jest uprawniona do ustalenia zasad i trybu przyznawania tytułu. Nie oznacza to jednak pełnej dowolności w ustalaniu tej procedury.
– Powołanie jakiegokolwiek zespołu, komisji czy innego podmiotu oraz wyznaczenie mu określonych zadań musi mieć wyraźne umocowanie w ustawie – wyjaśnia Aleksander Marek Skorupa, wojewoda dolnośląski. – Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy powołany organ wyposażony został w kompetencje władcze czy też tylko opiniodawcze. Innymi słowy, każdy powołany organ, bez względu na przyznane kompetencje, musi mieć podstawy w obowiązującym prawie.
Zdaniem organu nadzoru powołanie kapituły i wyznaczenie jej zadań przez gminę Jerzmanowa w taki sposób jak w badanej uchwale należy traktować jako powierzenie zadania samorządu organom innym niż te przewidziane w ustawie. W obowiązującym prawodawstwie nie ma żadnych podstaw do przyjęcia stanowiska, że w wykonywaniu zadania samorządu gminy polegającego na przyznawaniu tytułu honorowego obywatela gminy miałaby uczestniczyć taka kapituła. Ustawa o samorządzie gminnym wskazuje wyraźnie, jakie są organy gminy i kto jest odpowiedzialny za wykonywanie jej zadań. Przewidziano w niej także utworzenie urzędu gminy, którego funkcją jest udzielanie pomocy w wykonywaniu zadań samorządu przez wójta. Gmina może także w tym celu utworzyć jednostkę organizacyjną lub osobę prawną. Prawodawca wprowadził zatem rozwiązania, które pozwalają organom skutecznie wykonywać zadania samorządu gminnego.
W związku z powyższym trudno uznać za uzasadnione powierzenie zadań nowo utworzonemu podmiotowi, niemającemu do tego żadnego umocowania w świetle obowiązujących przepisów.
Czytaj także w serwisie:
»
»