Inicjatywa ustawodawcza mieszkańców a współdziałanie w samorządzie

Sejm kończy pracę nad prezydenckim projektem przyznającym mieszkańcom inicjatywę uchwałodawczą.

Publikacja: 05.08.2015 16:38

Inicjatywa ustawodawcza mieszkańców a współdziałanie w samorządzie

Foto: www.sxc.hu

W środę wieczorem sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (KSTiPR) przyjęła sprawozdanie podkomisji w sprawie prezydenckiego projektu ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego.

Projekt w trakcie prac w podkomisji znacznie się zmienił. Mimo to wciąż wiele jego przepisów wymaga doprecyzowania. Tym zajmie się już KSTiPR.

Inicjatywy nie tylko dla władz

– To ważny i oczekiwany przez samorządy i ich mieszkańców projekt – mówiła Halina Rozpondek, poseł PO. – Wprowadza wiele nowatorskich rozwiązań, np. możliwość tworzenia przez gminy zespołów współpracy terytorialnej. Ich głównym zadaniem będzie uchwalanie ramowego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Zawarte w tym dokumencie wytyczne będą wiążące dla gmin wchodzących w skład zespołu przy sporządzaniu m.in. miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – zapowiadała.

10 proc. uprawnionych do głosowania musi wziąć udział w referendum, by było ono ważne

Projekt wprowadza także zmiany ważne dla mieszkańców. Przyznaje im m.in. inicjatywę uchwałodawczą. Wprowadza obowiązek konsultowania z mieszkańcami decyzji o utworzeniu na terenie gminy jednostki pomocniczej (sołectwa czy dzielnicy).

Zmienia także przepisy o referendum lokalnym. Obniża z 30 do do 10 proc. frekwencję mieszkańców wymaganą do ważności referendum gminnego i powiatowego frekwencję.

– Projekt przyznaje również radom prawo do obniżenia określonych ustawą progów frekwencji w referendum– wskazywała Halina Rozpondek.

Jednocześnie, jeżeli realizacja rozstrzygającego wyniku referendum zwiększy wydatki gminy, to wójt będzie mógł zażądać, aby wraz z nim przeprowadzone zostało referendum w sprawie samoopodatkowania mieszkańców.

Przyjęcie przez Komisję sprawozdania nie oznacza dalszych prac nad projektem. Komisja będzie musiała bowiem rozstrzygnąć jeszcze o losach przepisów, do których uwagi zgłosiła Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Spór o budżet

– Uważamy, że niezasadne jest wprowadzanie dwustopniowego postępowania nadzorczego w sprawie uchwał i zarządzeń dotyczących realizacji budżetu gminy w ciągu roku – przekonywała Grażyna Wróblewska, przewodnicząca KRRIO. – Rozwiązanie to wydłuży całą procedurę i może spowodować, że gmina straci możliwość realizowania budżetu – argumentowała.

15 proc. mieszkańców będzie mogło wnieść pod obrady rady obywatelski projekt uchwały

– Zapisane w projekcie rozwiązanie wcale nie musi wydłużyć procedury nadzorczej, gdyż to RIO będzie wyznaczać organom JST termin do usunięcia stwierdzonych w uchwałach niezgodności z prawem – ripostował Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich.

Ostatecznie kwestię tę rozstrzygnie sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, gdy KRRIO przedstawi jej propozycje zmian w zapisach projektu.

Komisja rozstrzygnie również sporną kwestię odebrania organom stanowiącym JST kompetencji do udzielania organom wykonawczym absolutorium z wykonania budżetu. Projekt przewiduje bowiem, że udzielaniem absolutorium mają się zajmować RIO, a rady i sejmiki jedynie udzielać wójtom (zarządom) tzw. skwitowania.

– Podtrzymujemy swoje stanowisko, że nowa kompetencja RIO polegająca na udzielaniu absolutorium stoi w oczywistej sprzeczności z proponowaną w projekcie zasadą ograniczenia władczej ingerencji w działalność jednostek samorządu terytorialnego – mówiła Grażyna Wróblewska.

– Bezsporne jest, że absolutorium to ustawowy element kontroli sprawowanej przez organ stanowiący wykonania budżetu i taką formą kontroli – w naszej opinii – powinno pozostać. Przekazanie kompetencji do decydowania w sprawie absolutorium regionalnym izbom obrachunkowym godzi w samodzielność jednostek samorządu terytorialnego – przekonywała Grażyna Wróblewska.

Zgodnie z poprawkami Stanisława Huskowskiego, wiceministra administracji i cyfryzacji, KSTiPR zmodyfikuje przepisy projektu dotyczące nadzoru wojewody nad uchwałami rad i sejmików. Rozstrzygnięcia będą musiały być zawsze uzasadnione.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr