Ustawa o służbie cywilnej posługuje się własną definicją osoby podejmującej pracę w służbie cywilnej po raz pierwszy. I różni się ona znacznie od potocznego rozumienia tego pojęcia. Świadczy o tym m.in. fakt, iż do tej kategorii osób mogą być zaliczone osoby, które wcześniej już pracowały w służbie cywilnej, nawet kilka razy (patrz tekst główny). I nie ma wpływu na wynikające z kodeksu pracy prawa i obowiązki takiej osoby.

Jeśli zatem pracownik był już wcześniej zatrudniony w danym urzędzie na umowie na czas określony i teraz znów został w nim przyjęty do pracy to, choć na potrzeby regulacji ustawy o służbie cywilnej będzie traktowany, jako osoba podejmująca pracę w tej służbie po raz pierwszy pracodawca nie może zapomnie o jej wcześniejszym okresie zatrudnienia w tym urzędzie. Powinien, zatem wliczyć go do zakładowego stażu pracy, od którego zależy okres wypowiedzenia czy to umowy na czas określony czy umowy bezterminowej.

podstawa prawna: Art. 35 ust.5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1345 ze zm.).