Reklama

Zamówienia publiczne: O tym, czy można uznać posiadane OC, decydują OWU

O tym, czy można uznać posiadane OC, decydują ogólne warunki i umowa ubezpieczenia

Publikacja: 24.09.2012 10:06

Gmina Skała prowadziła przetarg nieograniczony na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych.

Jednym z warunków udziału w postępowaniu, określonym w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, było wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Wykonawca musiał wykazać, że je ma, przedstawiając opłaconą polisę albo inny dokument potwierdzający, że jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie działalności związanej z przedmiotem zamówienia i na kwotę wskazaną w specyfikacji istotnych warunków.

Ofertę złożyło m.in. konsorcjum AG System. Zamawiający wykluczył je, uzasadniając, że nie przedstawiło dokumentów potwierdzających wykupienie ubezpieczenia OC.

Od tej decyzji konsorcjum AG System wniosło odwołanie. Argumentowało, że w ofercie złożyło dokumenty potwierdzające posiadanie wymaganej polisy. Co prawda była nieopłacona, ale tylko dlatego, że pierwszą ratę składki można było zapłacić po terminie składania ofert.

AG System zwracał uwagę, że gmina podjęła decyzję o wykluczeniu jego oferty, opierając się na sprzecznym  z przepisami i poglądami Krajowej Izby Odwoławczej i sądów powszechnych założeniu, że na dzień upływu terminu ofert wykonawca obowiązany jest spełnić w całości wymóg opłacenia polisy.

Reklama
Reklama

KIO uznała, że odwołujący prawidłowo wykazał posiadanie ubezpieczenia OC w określonej wysokości. Z treści warunków ubezpieczenia wynikało bowiem, że polisa pozostawała ważna jeszcze cztery miesiące po upływie terminu, na który umowa została zawarta, i niezależnie od tego, czy strony zadecydowały o jej przedłużeniu na kolejny, roczny okres (opłacenie kolejnej składki w terminie).

W konsekwencji wykonawca spełniał określone w SIWZ warunki zamówienia.

sygnatura akt: KIO 1676/12

Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Pierwsze kroki w KSeF. Poradnik „Rzeczpospolitej” dla małych przedsiębiorców
Krajowy System e-Faktur (KSeF)
KSeF już działa, ale papierowe faktury wciąż pozostają w modzie
Prawo dla Ciebie
„Rzadko spotykane, dziś wracają na szczyt”. Jest najnowszy ranking imion
Prawo karne
Prezydent Karol Nawrocki ułaskawił trzy osoby
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w wypłatach 800 plus w lutym 2026. ZUS rozpoczyna przyjmowanie wniosków
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama