KRS: Piotr Schab awansowany na sędziego sądu apelacyjnego

Krajowa Rada Sądownictwa, w piątek 12 głosami za zdecydowała o awansie rzecznika dyscyplinarnego wszystkich sędziów.

Aktualizacja: 26.07.2019 16:18 Publikacja: 26.07.2019 16:03

Piotr Schab

Piotr Schab

Foto: tv.rp.pl

Zespół KRS powołany do opiniowania kandydatur do SA w Warszawie bardzo wysoko ocenił kompetencje sędziego Schaba. Wszyscy trzej jego członkowie byli na "tak" w sprawie awansu.

- Zasługuje na najwyższe oceny - mówiła szefująca zespołowi sędzia Teresa Kurcyusz-Furmanik, prezentując kandydaturę. Przywoływała pozytywne oceny kolegium i wizytatora. Ostatecznie w głosowaniu całej Rady 12 osób było za, nikt przeciw a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Lista z nazwiskiem rzecznika dyscyplinarnego trafi już teraz do prezydenta. Od jego decyzji zależy czy i kiedy wręczy nominacje.

Do piątkowego głosowania miało nie dojść. Rada cały czas czekała bowiem na dokumentacje sędziów - kandydatów do Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Powód? Prezes SA w Warszawie nie przesłała KRS dokumentacji kandydatów do awansu w stolicy.

Dlaczego? Uchwały zgromadzeń sędziów sądów apelacji warszawskiej, którzy wzywają do nie brania udziału w postępowaniach konkursowych, które toczą się przed obecną Radą. KRS zastanawiała się czy wystąpić do prezes SA o przesłanie dokumentacji. - To jedyne co możemy zrobić - tłumaczył wówczas "Rzeczpospolitej" sędzia Leszek Mazur, przewodniczący KRS.

Podczas pierwszego dnia ostatniego przed wakacjami posiedzenia Rady pojawił się pomysł by sędziowie-kandydaci, których dokumentacja nie dotarła do KRS dostarczyli ja do Rady sami. - To był pomysł trudny do przeprowadzenia na szybko. - przyznał w piątek sędzia Mazur. Akta sędziego Schaba trafiły do KRS ze stołecznego sądu.

Sędziowskie zgromadzenia ogólne w całej Polsce, od wielu miesięcy, krytycznie oceniają proces nominacyjny przed obecną KRS. Wskazują też, że procedurę nominacyjną oceni wkrótce Trybunał Sprawiedliwości UE.

W podejmowanych licznie uchwałach piszą o dezaprobacie dla sposobu procedowania przez osoby pełniące funkcje członków KRS w zakresie oceny kandydatur sędziów sądów powszechnych, a w szczególności o przypadkach pomijania opinii organów samorządu sędziowskiego, promowania i rekomendowania kandydatur wątpliwych, co czyni procedurę awansową nieczytelną, arbitralną i nietransparentną.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek