W ogrodach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego działać będą m.in. Albert Braun, profesor z Instytutu Artystycznego w Nykarleby w Finlandii, artyści francuscy i niemieccy czy polscy twórcy średniego pokolenia związani z Galerią XX1 w Warszawie: Janusz Bałdyga, Jarosław Perszko, Ryszard Ługowski.

Warto zwrócić uwagę na Niemca Dietmara Schmale, bardzo uważnie obserwującego naszą rzeczywistość. Jedną z najbardziej znanych jego prac była kolekcja narzędzi zbrodni wykorzystywanych przez seryjnych zabójców. Przyjechał też do Polski, żeby sprzątać za 6 zł za godzinę w trójmiejskich domach, a na podstawie doświadczeń zebranych w innych krajach tworzył zbiór pocztówek przedstawiających zdewastowane kościoły. Tego typu odważne pomysły zapadają w pamięć. Ciekawie zapowiada się też występ Patricka Bailly-Cowella, mieszkającego we Francji, ale od lat 90. XX wieku ściśle związanego z Polską. To on jest pomysłodawcą Topiło – Utopia – międzynarodowego sympozjonu artystycznego od 2002 roku organizowanego w Puszczy Białowieskiej.

Co zaproponują nam podczas trzeciej edycji pięknych kłamstw? Czy skuszą widzów do aktywnego uczestnictwa w tworzeniu sztuki współczesnej...?

[i]Piękne kłamstwa III – Międzynarodowe Spotkanie Performerów, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Dobra 56/66 (ogrody), wstęp wolny, sobota (15.05), godz. 16 – 19[/i]