Greta Thunberg ukarana grzywną za niepodporządkowanie się policji

Szwedzka działaczka na rzecz klimatu Greta Thunberg została w poniedziałek ukarana grzywną za niepodporządkowanie się policji na wiecu w zeszłym miesiącu. tłumaczy, że działała z konieczności z powodu kryzysu klimatycznego.

Publikacja: 24.07.2023 13:58

Greta Thunberg

Greta Thunberg

Foto: AFP

20-letnie Greta Thunberg pojawiła się w sądzie w mieście Malmo w poniedziałek po godzinie 11.

Aktywistka "wzięła udział w demonstracji, która zakłóciła ruch uliczny" i "odmówiła wykonania poleceń policji dotyczących opuszczenia terenu" - wynika z aktu oskarżenia.

- To prawda, że byłam w tym miejscu tego dnia i to prawda, że otrzymałam rozkaz, którego nie posłuchałam, ale chcę zaprzeczyć popełnieniu przestępstwa - powiedziała Thunberg sądowi, gdy zapytano ją o stawiane zarzuty.

Thunberg powiedziała, że działała z konieczności, powołując się na potrzebę spowodowaną "kryzysem klimatycznym".

- Według mnie znajdujemy się w sytuacji kryzysowej i dlatego moje działanie było uzasadnione - powiedziała dziennikarzom po rozprawie.

Czytaj więcej

Szwedzka prokuratura oskarżyła Gretę Thunberg. Grozi jej kara

Po krótkim procesie sąd uznał jednak, że nadal jest odpowiedzialna za swoje czyny i skazał ją na zapłacenie grzywny w wysokości 1500 koron (144 dolarów) plus dodatkowe 1000 koron na szwedzki fundusz dla ofiar przestępstw.

Za przestępstwo, za które została skazana, grozi kara do sześciu miesięcy pozbawienia wolności, ale zazwyczaj tego typu zarzuty skutkują grzywnami.

Wiec, zorganizowany przez grupę aktywistów ekologicznych "Ta tillbaka framtiden" (Odzyskaj przyszłość), próbował zablokować wejście i wyjście z portu w Malmo, aby zaprotestować przeciwko wykorzystaniu paliw kopalnych.

Greta Thunberg nie zamierza się wycofać z udziału w protestach

Zapytana o to, czy będzie bardziej ostrożna w przyszłości po otrzymaniu grzywny, Thunberg zapowiedziała, że "na pewno się nie wycofa".

- Wiemy, że nie możemy uratować świata, grając według zasad, ponieważ przepisy muszą zostać zmienione - powiedziała. - To absurd, że ci, którzy działają zgodnie z nauką, ci, którzy blokują przemysł paliw kopalnych, muszą płacić za to cenę - dodała.

Thunberg zyskała światową sławę po rozpoczęciu "Szkolnego strajku na rzecz klimatu" przed szwedzkim parlamentem w Sztokholmie w wieku 15 lat.

Wraz z niewielką grupą młodzieży założyła ruch, który szybko stał się globalnym fenomenem.

Oprócz strajków klimatycznych, młoda aktywistka regularnie krytykuje rządy i polityków za niewłaściwe podejście do kwestii klimatycznych.

20-letnie Greta Thunberg pojawiła się w sądzie w mieście Malmo w poniedziałek po godzinie 11.

Aktywistka "wzięła udział w demonstracji, która zakłóciła ruch uliczny" i "odmówiła wykonania poleceń policji dotyczących opuszczenia terenu" - wynika z aktu oskarżenia.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Przestępczość
Próba podpalenia synagogi we Francji. Sprawca zastrzelony przez policję
Przestępczość
USA: Ukrainiec pomagał informatykom Kima udawać Amerykanów. Aresztowali go Polacy
Przestępczość
Zaginął 25 lat temu, sąsiad więził go w piwnicy. Był zaledwie 200 metrów od domu
Przestępczość
Sztokholm: Strzelanina w pobliżu ambasady Izraela
Przestępczość
Atak na furgonetkę więzienną we Francji. Przestępcy uwolnili więźnia i zabili strażników
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?