Napastnik atakował duchownych w dwóch różnych kościołach, oddalonych od siebie o ok. 300 metrów. Do ataków doszło po 20:00 w środę, w centrum Algeciras - poinformował rzecznik miejskich władz.

Źródło w madryckim Sądzie Najwyższym podaje, że atak traktowany jest przez śledczych jak atak terrorystyczny.

Czytaj więcej

Atak nożownika w pociągu w Niemczech. Dwie osoby nie żyją

Policja podała, że napastnik został aresztowany. Nie podano jego personaliów ani narodowości. Hiszpańskie media, w tym dziennik "El Pais" podają, że napastnikiem był 25-letni Marokańczyk.

Zabity w ataku mężczyzna to Diego Valencia, zakrystianin w kościele Nuestra Senora de La Palma. Wśród rannych jest proboszcz parafii kościoła San Isidro, Antonio Rodriguez. Jego stan jest poważny - podał rzecznik władz Algeciras.

"El Mundi" podaje, że ranne w ataku zostały cztery osoby.

74-letni ks. Rodriguez miał sprawować mszę, gdy został zaatakowany.

Premier Pedro Sanchez przekazał kondolencje bliskim ofiar tego "strasznego ataku" na Twitterze. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii, Francisco Garcia, mówił o "wielkim bólu" po tym, gdy dowiedział się o ataku.

Jose Ignacio Landaluce, burmistrz Algeciras, ogłosił czwartek dniem żałoby w mieście. W południe ma dojść do wiecu przed jednym z kościołów, w którym doszło do ataku.