Zgodnie z nowym prawem, jak pisze thelocal.se, przed seksem obie osoby muszą zgodzić się na zbliżenie wyrażając tę zgodę słownie, lub zachowując się w sposób jednoznacznie wskazujący, że chcą brać udział w czynności seksualnej. Bierne zachowanie nie będzie już dłużej traktowane jako zgoda na zbliżenie seksualne.

Czytaj także: Szwecja: Trwa rewolucja kobiet

Seks między dwiema osobami, z których jedna nie wyraziła na to jednoznacznej zgody traktowany będzie jako przestępstwo, nawet jeśli żadna ze stron nie użyje przemocy lub groźby użycia przemocy wobec drugiej. 

Ponadto, na mocy nowych przepisów, aby skazać kogoś za gwałt nie będzie już trzeba dowieść, że osoba ta rzeczywiście chciała dopuścić się gwałtu na innej osobie. Jeśli ktoś doprowadzi drugą osobę do zbliżenia seksualnego bez jej jednoznacznej zgody, aby skazać go za gwałt nie trzeba będzie dowieść, że rzeczywiście jego intencją było dopuszczenie się przestępstwa seksualnego.

Nowe prawo zakłada również wyższe kary za gwałt ze szczególnym okrucieństwem oraz gwałt na osobie nieletniej - od teraz grozi za taki czyn minimum pięć lat więzienia (do 1 lipca minimalna kara za te przestępstwa wynosiła cztery lata więzienia). Ponadto parlament chce, aby rząd wpisał do Kodeksu karnego przepisy, które dla każdego gwałtu przewidywałyby minimalną karę trzech lat pozbawienia wolności. 

Szwecja wprowadzając nowe przepisy stała się dziesiątym krajem w Europie Zachodniej, które uznaje seks bez jednoznacznej zgody wyrażanej przez obie strony, za gwałt - zauważa thelocal.se.