Były gracz baseballu Herb Washington od 41 lat jest przedsiębiorcą prowadzącym lokale sieci McDonald’s. Był moment, że był największym czarnym partnerem koncernu mając 27 lokali, a obecnie nadal ma ich czternaście. Jednak relacje z gigantem fast food sprawiły, że złożył właśnie pozew o rasistowskie praktyki stosowane w relacjach z franczyzobiorcami takimi, jak on.

Zdaniem Washingtona McDonald’s odmawia czarnym właścicielom lokali możliwości, jakie daje białym. Dyskryminacja polegać ma choćby na kierowaniu czarnych przedsiębiorców współpracujących z siecią do biednych, głównie czarnych dzielnic. Co więcej, McDonald’s miał odgrywać się na Herbie Washingtonie po tym, jak wyraził swoje obawy w kontaktach z firmą.

Zdaniem McDonald’s problemy Washingtona nie wynikają z polityki firmy, a z jego własnych błędów.

- Sytuacja ta jest wynikiem wielu lat niegospodarności pana Washingtona, którego firma nie spełnia wielu naszych standardów – stwierdza koncern w cytowanym przez BBC oświadczeniu.

Jednak Herb Washington dowodzi, że McDonald’s utrudniał mu rozwijanie biznesu. Miało to obejmować blokowanie możliwości odkupywania franczyz od białych właścicieli i odmawianie pomocy finansowej na poziomie oferowanym białym operatorom. Na konferencji prasowej Washington twierdził, że „zawsze miał nadzieję, że dotrzymają obietnic i położą kres dwupoziomowemu systemowi”. Odpierał też zarzuty o błędy biznesowe dowodząc logicznie, że nie byłby franczyzobiorcą przez 40 lat, jeżeli nie spełniałby standardów.

W pozwie przedsiębiorca dowodzi, że dyskryminacyjna polityka McDonald’s zaostrzyła się po objęciu stanowiska prezesa przez Steve’a Eastebrooka w 2015. To właśnie w czasach kadencji pochodzącego z Wielkiej Brytanii prezesa McDonald’s miał obrać za cel „wykończenie” Washingtona, który stanął w obronie siebie i innych czarnych franczyzobiorców.

- Nie zrezygnowałem z McDonald’s. McDonald’s rzucił się na mnie – mówił Washington.

Liczba czarnych franczyzobiorców McDonald’s w USA wynosiła 377 w 1998 roku, od tego czasu spadła do 186. Dodatkowo sprzedaż w lokalach należących do czarnych jest przeciętnie o 700 tys. dolarów niższa rocznie niż w lokalach prowadzonych przez białych. Jeżeli zarzuty Herba Washingtona dotyczące kierowania czarnych franczyzobiorców do biedniejszych dzielnic są prawdziwe, to taka różnica nie będzie niczym dziwnym.

Pozew został złożony do sądu federalnego w Ohio.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ