Reklama

Podlaskie: Ciasto hajnowski marcinek na liście produktów tradycyjnych

Tradycyjny wypiek mieszkańców z okolic Puszczy Białowieskiej, zwany hajnowski marcinek - wielowarstwowe ciasto przekładane kremem, które wyglądem przypomina tort - zostało wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Obecnie na tej liście figurują już 63 produkty z regionu.

Aktualizacja: 06.08.2016 11:17 Publikacja: 06.08.2016 11:07

Podlaskie: Ciasto hajnowski marcinek na liście produktów tradycyjnych

Foto: hajnówka.org

Na Listę Produktów Tradycyjnych wpisywane są produkty stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które wytwarzane są tradycyjnymi metodami, wykorzystywanymi co najmniej od 25 lat. W całym kraju zarejestrowane są 1582 produkty tradycyjne.

Ostatnio na tę listę z województwa podlaskiego wpisano ciasto zwane hajnowskim marcinkiem. Tradycja pieczenia ciasta i jego nazwa - jak podają wytwórcy - związana jest z historią Pałacu Carskiego w Białowieży, gdzie hucznie obchodzono św. Marcina. Na tę okazję pieczono ciasto zwane "marcinkiem".

Jedną z wytwórczyń marcinka jest Irena Poskrobko z Hajnówki. Przepis w jej rodzinie przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Z dworu przyniósł go dziadek, który tam pracował, następnie babcia przekazała go swojej córce, a ta pani Irenie. "Mama piekła go przy wielkich uroczystościach rodzinnych i świętach, a następnie ja piekłam go z różnych okazji dla wielu osób" - mówi pani Irena.

Przyznaje, że zrobienie marcinka jest pracochłonne. Do wypieku ciasta potrzebne są łatwo dostępne produkty: jaja, śmietana, masło i mąka. Następnie wypieka się z nich cienkie placki - marcinek liczy najczęściej 20-30 takich placków. Przekładane są one masą śmietanową o "lekko kwaskowym smaku". Kiedy placki są już nasączone śmietaną wyrównuje się boki, obsypuje tradycyjnie bułką tartą i dekoruje się górę ciasta.

Jak powiedział PAP Mariusz Dawidziuk z departamentu rolnictwa i obszarów rybackich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego, przygotowywane są dokumenty, aby na tę listę wpisać kolejne produkty. "Jednak muszą trochę poczekać, bo wielu wytwórców mieszka na wsi i teraz zajęci są pracą w gospodarstwach" - dodał.

Reklama
Reklama

W jego ocenie produkty wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych z województwa podlaskiego oddają "wielokulturowy charakter regionu". Jego zdaniem produkty są "zrobione z duszą", a dzięki temu, że robione są w większości przez małych wytwórców, zachowują swoją wysoką jakość.

Wśród produktów tradycyjnych z Podlaskiego jest m.in. cygański kociołek, ser koryciński, bliny po litewsku, sękacz, kartacze sejneńskie, babka ziemniaczana czy pieczywo obrzędowe "korowaj lipski".

Przemysł spożywczy
Polacy odwracają się od alkoholu. Zmiana pokoleniowa
Przemysł spożywczy
Starbucks zamyka kolejne kawiarnie w centrach miast. Koniec epoki
Przemysł spożywczy
Wojna celna Pekinu. Są już cła na wieprzowinę i mleko, na celowniku wołowina
Przemysł spożywczy
Eksport żywności z UE bije rekordy. Powodem głównie wzrost cen
Przemysł spożywczy
Wigilia znów droższa. Mniej karpia, więcej dań gotowych. Plus wizyta na jarmarku
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama