Ser „Old Seere" wygrał 23 edycję ogólnonarodowego konkursu na najlepszy produkt żywnościowy kraju. Nagrodę producentowi sera, firmie Saaremaa Piimatööstus wręczyła prezydent Estonii Kersti Karjulaid.

- Ten ser stanowi wspaniałe dopełnienie talerza z owocami i butelki wina Ma rzadko spotykany i trwały bukiet zapachowy i smakowy. Jest zapakowany tak, że nawet pokrojony, nie traci swoich właściwościowi. Śmiało może pretendować, że tylko do miana najlepszego sera czy produktu spożywczego, ale też złotego znaku - mówiła Syrie Potisepp kierująca Związkiem Przemysłu Spożywczego Estonii.

Branża spożywcza nadbałtyckiej republiki charakteryzuje się dużą inwencją a także wykorzystaniem tradycyjnych przepisów i ekologicznych składników. Wyspa Saaremaa jest największą wyspą kraju, na której od wieków dominowała hodowla bydła mlecznego. Krajobraz wyspy jest pełen łąk, równin i malowniczych nadmorskich lasów.

Poza długo dojrzewającym serem jury nagrodziło złotym znakiem także inne ciekawe produkty estońskie. Miano najlepszego dla zdrowia zyskał Skyr Farmi, produkowany przez Farmi Piimatööstus AS. Skyr to tradycyjny nabiał północnych krain Europy wyrabiany z surowego mleka (obecnie odtłuszczonego), zakwaszonego, podobny do jogurtu. Estoński producent Farmii proponuje go z m.in. agrestem, dynią czy żurawiną.

Za najlepszy bezalkoholowy napój 2017 r uznano sok warzywny Poltsamaa, firmy Poltsamaa Felix AS. Natomianst miano najlepszego alkoholu 2017 uzyskał likier Vana Tallinn Yoghurt Cream, firmy Liviko AS. Ma on od 40 do 50 proc. alkoholu jest produkowany od 1960 r z dodatkiem rumu jamajskiego i estońskich ziół i śmietanki.

Srebrne znaki otrzymało w sumie kilkanaście oryginalnych estonskich produktów spożywczych, m.in. syrop brzozowy, owocowe musy m.in. z poziomek, czarnych jagód i żurawin. Za najlepsze pieczywo został uznany czarny chleb z ziarnami, który można wykorzystać do tostów. Z kolei kacze nóżki z kapustą kiszoną dostały miano najlepszego produktu mięsnego.