Sprzedaż szkockiej nadal szybko rośnie w Polsce

O 34,4 proc., do niemal 17,2 mln litrów zwiększył się import whisky ze Szkocji Polski w 2015 r. – podaje Scotch Whisky Association. Dało to naszemu krajowi 13. miejsce wśród największych rynków tego trunku.

Publikacja: 24.05.2016 13:35

Sprzedaż szkockiej nadal szybko rośnie w Polsce

Foto: Bloomberg

W ciągu roku Polska awansowała o trzy pozycje. W 2014 r. z niespełna 13 mln litrów zajmowała 16. miejsce. Wartość importu nad Wisłę zwiększył się w 2015 r. o 20 proc. do 53 mln funtów. W efekcie zajęliśmy 18. miejsce. W 2014 r. byliśmy poza pierwszą dwudziestką największych rynków importowych szkockich producentów whisky w ujęciu wartościowym.

- Wciąż największą kategorią sprzedaży stanowią blendy. W minionym roku jej wartość wyniosła 2,77 miliardów funtów, co stanowi 72 proc. wartości światowego eksportu. Największą popularnością whisky blended cieszy się na nowych, wschodzących rynkach. Systematycznie rośnie popyt na whisky single malt, w 2015 roku wyniósł on 916,4 milionów funtów (rok wcześniej 914 milionów funtów. Kategoria single malt stanowi obecnie prawie 25 proc. eksportu szkockiej whisky pod względem wartości (pięć lat wcześniej stanowiła 18 proc.). – komentuje Krzysztof Maruszewski, prezes Stilnovisti, firmy zajmującej się inwestowaniem w beczki whisky.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Przemysł spożywczy
Masło rekordowo drogie. Indeks światowych cen żywności najwyżej od kwietnia 2023 r.
Przemysł spożywczy
Święta, święta i… do kosza. Wyrzucamy 1,6 kg świątecznego jedzenia na osobę
Przemysł spożywczy
Coca-Cola wycofuje się z własnych obietnic. Nie będzie mocnego odwrotu od plastiku
Przemysł spożywczy
Carlsberg znika z Rosji. Aktywa kupuje judoka, dobry znajomy Putina
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Przemysł spożywczy
Największy na świecie dostawca produktów rolno-spożywczych zwolni 8 tys. osób