– Za trzy miesiące będziemy mogli zostawić prawo jazdy w domu albo skorzystać z aplikacji mObywatel – zapowiedział Marek Zagórski, minister cyfryzacji. Rzecz dotyczy kierowców z polskim prawem jazdy. Dziś za taki brak grozi mandat 50 zł. Po zmianie uprawnienia zatrzymanego sprawdzi policja w Centralnej Ewidencji Kierowców.

To jedna ze zmian z tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców. Chodzi o nowelizację ustawy z 14 sierpnia 2020 r. – Prawo o ruchu drogowym. Zapisano w nim, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy.

Czytaj także:

Prawo jazdy może zostać w domu. Wiadomo od kiedy

Pakiet deregulacyjny dla kierowców to wspólna inicjatywa ministerstw: Cyfryzacji oraz Infrastruktury.

Brak obowiązku wożenia przy sobie prawa jazdy to jedna z możliwości. Druga to zainstalowanie aplikacji mObywatel. Z tym nie trzeba czekać do 5 grudnia. Można ją ściągnąć i korzystać już dziś, bo już dziś każdy kierowca znajdzie tam m.in. mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Obowiązek posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC zniesiono w październiku 2018 r.

Z tego rozwiązania korzystają właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów itd.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetla komunikat z przypomnieniem.

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się możliwość sprawdzenia od ręki (online) liczby punktów karnych.