Zakaz prowadzenia pojazdów może obejmować pojazdy inne niż drogowe

Jeśli orzeczenie nie pozwala na prowadzenie pojazdów mechanicznych, trzeba sprawdzić, z czego można korzystać, żeby nie narazić się na karę wiezienia.

Aktualizacja: 26.07.2023 06:42 Publikacja: 26.07.2023 03:00

Zakaz prowadzenia pojazdów może obejmować pojazdy inne niż drogowe

Foto: Adobe Stock

W wyroku karnym dla pirata drogowego sąd może orzec zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju, kiedy dalsze prowadzenie stwarza zagrożenie dla ruchu. W życiu codziennym może to oznaczać nieco komplikacji.

Na lądzie i na morzu

Kilka dni temu kierowca sportowego auta, ukarany wcześniej zakazem prowadzenia za brawurową jazdę, został przyłapany nad morzem na skuterze wodnym. W Gdańsku zatrzymała go policja wodna. Podczas sprawdzania danych okazało się, że mężczyzna ma sądowy zakaz (do 2026 r.) prowadzenia pojazdów mechanicznych. Funkcjonariusze zatrzymali turystę i przewieźli do aresztu, a skuter odstawili na nabrzeże. 42-latek usłyszał zarzut złamania sądowego zakazu. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego mimo zakazu sądowego grozi do pięciu lat więzienia.

– Sprawcy powinni przede wszystkim dokładnie przeczytać, co orzekł sąd i czego dotyczy ten zakaz. Problemem może być interpretacja, co dokładnie jest tym pojazdem mechanicznym, jeżeli kodeks nie zawiera definicji tego pojęcia – mówi „Rz” adwokat Kinga Kamińska. I dodaje, że sąd, wydając wyrok, powinien ustnie pouczyć oskarżonego i wyjaśnić, czego dotyczy zakaz. Często jednak są one wydawane w wyrokach nakazowych, na posiedzeniach niejawnych lub oskarżeni nie są obecni na ogłoszeniach wyroków.

– Pamiętać jednak należy, że nieznajomość prawa szkodzi – zauważa mecenas.

Czytaj więcej

Zakaz prowadzenia pojazdów: sąd może najwięcej

Żółta kartka od sądu

Zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych jest obowiązkowy w razie skazania za m.in. niezatrzymanie się do kontroli drogowej, prowadzenie auta po cofnięciu uprawnień czy niezastosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów. Obowiązkowy zakaz na co najmniej trzy lata dostaniemy za: kierowanie w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego czy ucieczkę z miejsca wypadku.

W wyroku sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju. Oznacza to, że może np. zakazać prowadzenia pojazdów tylko jednej kategorii. Najczęściej jednak zakazuje prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Co to oznacza dla skazanego?

Termin „wszelkie pojazdy mechaniczne” oznacza każdy rodzaj pojazdów wprawianych w ruch przez umieszczony w nim silnik (spalinowy, gazowy, elektryczny lub parowy). Chodzi o pojazdy samochodowe, maszyny rolnicze, motocykle, skutery, lokomotywy kolejowe, samoloty, helikoptery, statki wodne i inne oraz pojazdy szynowe zasilane z trakcji elektrycznej (tramwaje, trolejbusy).

Z zakazem nadal możemy jednak prowadzić pojazdy niemechaniczne: zaprzęgi konne, rowery, łódź wiosłową, balon, kajak, statki żaglowe, szybowce. Pojazdami mechanicznymi nie są też rowery zaopatrzone w silnik pomocniczy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3, łyżwy, rolki. Zakaz nie dotyczy hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego.

Warto pamiętać, że mając orzeczony zakaz, można ubiegać się o jego wcześniejsze skrócenie lub o blokadę alkoholową.

Czytaj więcej

Dożywotni "zakaz" na prawo jazdy w sprawie przed TK. RPO popiera skargę

Czy jeśli zabierają prawo jazdy, to na wszystkie kategorie?

Można stracić je wszystkie, niezależnie od tego, jakim pojazdem ktoś kierował w momencie przekroczenia limitu. Kiedy kierowca zaliczy pozytywnie egzamin i terapię z psychologiem, odzyskuje uprawnienia.

W wyroku sąd może orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju. Oznacza to, że może np. zakazać prowadzenia pojazdów tylko jednej kategorii.

Najczęściej jednak sąd zakazuje prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Co to oznacza?

Termin „wszelkie pojazdy mechaniczne” oznacza każdy rodzaj pojazdów mechanicznych.

Pojazdem mechanicznym jest pojazd wprawiany w ruch przez umieszczony w nim silnik (spalinowy, gazowy, elektryczny lub parowy).

Źródłem napędu pojazdu niemechnicznego jest siła kierującego lub zwierząt. Nie są wprawiane w ruch za pomocą silnika.

W wyroku karnym dla pirata drogowego sąd może orzec zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów mechanicznych lub pojazdów określonego rodzaju, kiedy dalsze prowadzenie stwarza zagrożenie dla ruchu. W życiu codziennym może to oznaczać nieco komplikacji.

Na lądzie i na morzu

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?