Reklama

Szkoły zawodowe: kształcenie dualne w praktycznej nauce zawodu

Wprowadzenie zmian w rozporządzeniu dotyczącym praktycznej nauki zawodu, zdefiniowanie kształcenia dualnego – to efekt czwartkowego spotkania zespołu ds. szkolnictwa zawodowego.

Publikacja: 30.05.2015 12:44

Szkoły zawodowe: kształcenie dualne w praktycznej nauce zawodu

Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Do zadań, powołanego przez Joannę Kluzik-Rostkowską, Zespołu opiniodawczo-doradczego do spraw kształcenia zawodowego należy m.in. opiniowanie lub proponowanie:

- działań na rzecz aktywizowania pracodawców do włączenia się w proces kształcenia zawodowego, w szczególności działań współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,

- działań służących upowszechnianiu dobrych praktyk z zakresu kształcenia zawodowego, w szczególności dobrych praktyk współpracy szkół z pracodawcami;

- rozwiązań mających ułatwić i zintensyfikować współpracę pomiędzy pracodawcami i szkołami zawodowymi;

- działań na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego dostosowanego do potrzeb pracodawców, lokalnych rynków pracy oraz nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki.

Reklama
Reklama

W trakcie spotkania eksperci zasiadający w zespole dyskutowali nad sposobem zdefiniowania dualnego systemu kształcenia w polskim systemie edukacji. W spotkaniu wzięła udział minister Joanna Kluzik-Rostkowska, a także wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina i wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki.

– Szkolnictwo zawodowe musi się zwrócić do rynku pracy. W nowej perspektywie finansowej UE w Regionalnych Programach Operacyjnych są środki, m.in. na finansowanie praktyk zawodowych u pracodawców, w tym na wyposażenie miejsc pracy uczniów oraz na wynagrodzenie opiekunów praktyk. Kształcenie dualne wydaje się być sposobem, aby szkolnictwo zawodowe było powiązane z rynkiem pracy. Szkołę zawodową wybierze ten uczeń, który będzie miał pewność, że po jej zakończeniu będzie miał miejsce pracy – przypomniała szefowa MEN.

Wynikiem prac zespołu będzie wprowadzenie zmian w rozporządzeniu w sprawie praktycznej nauki zawodu, w którym zdefiniowane zostanie kształcenie dualne.

Zawody prawnicze
Notariusze zwalniają pracowników i zamykają kancelarie
Nieruchomości
Mała zmiana prawa, która mocno uderzy w patodeweloperkę
Zawody prawnicze
Reforma już rozgrzewa prokuratorów, choć do jej wdrożenia daleka droga
Nieruchomości
To już pewne: dziedziczenia nieruchomości z prostszymi formalnościami
Nieruchomości
Co ze słupami na prywatnych działkach po wyroku TK? Prawnik wyjaśnia
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama