Reklama
Rozwiń
Reklama

Pomoc socjalna: cel migracji wpływa na uprawnienia

Przepisy krajowe mogą wyłączać prawo obywateli innych państw członkowskich do korzystania z systemu opieki społecznej, jeśli ich przyjazd miał na celu wyłącznie uzyskanie wyższych świadczeń niż w kraju, z którego pochodzą.

Publikacja: 14.11.2014 02:00

Pomoc socjalna: cel migracji wpływa na uprawnienia

Foto: www.sxc.hu

Dostęp do opieki społecznej państwa przyjmującego w ramach unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego dla przemieszczających się obywateli Unii i członków ich rodzin przysługuje tylko tym przyjezdnym, którzy spełniają warunki dyrektywy 2004/38/WE dotyczącej praw obywateli Unii. Chodzi m.in. o osoby zatrudnione lub prowadzące działalność gospodarczą albo niepracujące, ale posiadające wystarczające środki do ubiegania się o prawo pobytu na terenie danego kraju. Ci, którzy nie spełniają tych warunków, nie mogą powoływać się na zasadę niedyskryminacji wyrażoną w dyrektywie i w rozporządzeniu w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Tak wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 11 listopada 2014 r. w sprawie Elisabety Dano i Florina Dano przeciwko Jobcenter Leipzig (C-333/13).

RP.PL i The New York Times

Kup roczną subskrypcję RP.PL i ciesz się dostępem do The New York Times!

Zyskujesz:

- Roczny dostęp do The New York Times, w tym do: News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

- RP.PL — rzetelne i obiektywne źródło najważniejszych informacji z Polski i świata z dodatkową weekendową porcją błyskotliwych tekstów magazynu PLUS MINUS.

Reklama
Prawo drogowe
Koniec z masowym oblewaniem kursantów? Pomóc ma nowy system
Edukacja i wychowanie
Oto najlepsze licea i technika w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2026
Opinie Prawne
Szymaniak: A ile dywizji ma prokuratura, czyli o powodach obrony Ewy Wrzosek
Samorząd
To już pewne. Będzie więcej czasu na przygotowanie planów ogólnych
Prawo karne
Areszt dla Zbigniewa Ziobry. Posiedzenie sądu odroczone
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama