Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?

Po 22 grudnia 2023 r. rodzice i opiekunowie nie otrzymają już 500 zł wsparcia na utrzymanie dzieci. Świadczenie wychowawcze zostanie zwaloryzowane i kolejne wypłaty wyniosą 800 zł na każde dziecko. Pierwsze takie przelewy mogą trafić do niektórych rodziców jeszcze w grudniu.

Publikacja: 30.11.2023 10:07

Koniec 500+. Kiedy ostatnie wypłaty? 800+ na koncie już w grudniu?

Foto: Adobe Stock

Grudzień jest ostatnim miesiącem wypłat świadczenia wychowawczego 500+ przysługującego na dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 500 zł na każde dziecko w całości trafia do kieszeni rodziców lub opiekunów. Nie  trzeba od niego odprowadzać podatków.  

Kalendarz sprzyja wypłatom 500+

ZUS przelewa świadczenie na konta uprawnionych w dziesięciu terminach: 2, 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień każdego miesiąca. W grudniu rodzice mogą liczyć na nieco wcześniejsze przelewy. Powodem jest fakt, że 2, 9 i 16 grudnia to soboty, więc przelewy zostaną wykonane przez ZUS dzień wcześniej. Jest szansa, że także wypłaty przypadające na piątek 22 grudnia trafią na konta szybciej, gdyż ZUS zwykle starał się nie czekać do ostatniej chwili z przedświątecznymi przelewami. 

Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze wyniesie 800 zł na każde dziecko. Rodzice i opiekunowie zyskają o 3600 zł rocznie więcej niż dotychczas.  Na razie nie trzeba składać  żadnego wniosku, by dostawać takie wyższe świadczenie.  Dopiero od 1 lutego 2024 r. trzeba będzie wypełnić wniosek o 800+ na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się w czerwcu 2024 r. Przypomnijmy, że będzie to możliwe w aplikacji mobilnej mZUS na smartfony i tablety albo na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Czytaj więcej

Wyrównanie 500+ do 800 zł od sierpnia 2023? ZUS wydał komunikat

800+ na koncie już w grudniu?

800+ za styczeń może pojawić się kontach niektórych świadczeniobiorców już w grudniu 2023 r. Chodzi o to, że 2 stycznia 2024 r. - czyli pierwszy z zusowskich terminów wypłat świadczenia - przypada tuż po Nowym Roku. W ubiegłych latach ZUS, aby dotrzymać tego terminu, przelewał świadczenia jeszcze w grudniu. 

Kto nie dostanie 800+

Nie wszyscy dostaną  800+. "Fakt" przypomina, że zgodnie z przepisami o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, świadczenie wychowawcze nie przysługuje gdy:

  • dziecko ukończy 18. rok życia;
  • dziecko trafi do placówki opiekuńczo-wychowawczej, rodziny zastępczej, aresztu śledczego lub zakładu karnego;
  • rodzice lub opiekunowie zaczną pobierać zasiłek lub inne podobne świadczenie na dziecko za granicą; 
  • niepełnoletnie dziecko zawrze związek małżeński (jest to zgodne z prawem, kiedy dziewczyna po ukończeniu 16. roku życia zajdzie w ciążę);
  • niepełnoletnie dziecko zacznie pobierać świadczenie na własne dziecko;
  • dziecko rozpocznie kształcenie w szkole wojskowej, lub placówce zapewniającej pełne utrzymanie.

Czy na 800+ mogą też liczyć obywatele Ukrainy, którzy przebywają legalnie w Polsce i mają pod opieką dziecko do 18. r.ż.? Były co do tego wątpliwości na etapie prac nad nowelizacją, ale na prośbę Radia Zet rozwiał je resort rodziny:

"Projekt zmiany ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci zawiera tylko i wyłącznie jedną zmianę warunków przyznawania tego świadczenia, tj. jego podwyższenie od 1 stycznia 2024 r. z 500 zł na 800 zł miesięcznie. Nie ulegają zmianie żadne inne dotychczasowe warunki, w tym dotychczasowe warunki przyznawania tego świadczenia cudzoziemcom, w tym obywatelom Ukrainy” –  odpowiedziało ministerstwo.

Grudzień jest ostatnim miesiącem wypłat świadczenia wychowawczego 500+ przysługującego na dzieci do 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. 500 zł na każde dziecko w całości trafia do kieszeni rodziców lub opiekunów. Nie  trzeba od niego odprowadzać podatków.  

Kalendarz sprzyja wypłatom 500+

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?