Duda ocenił w ten sposób wypowiedzi Adama Bodnara, które padły podczas wywiadu dla Agence France-Presse.

RPO mówił m.in., że w Polsce następuje proces ignorowania nadrzędności prawa Unii Europejskiej i przesuwania granic w stronę państwa niedemokratycznego, a Unia Europejska zbyt wolno reaguje na takie działania.

Andrzej Duda ocenił, że "RPO wygłasza  na forum międzynarodowym opinie niepoparte żadnymi obiektywnymi faktami, a stanowiące  jedynie element walki politycznej", dlatego prezydent wątpi, "czy Bodnar ma kwalifikacje, aby  w ogóle to stanowisko pełnić".

Pytany o tę opinię w "Rozmowie Piaseckiego" Bodnar stwierdził, że zastanawiał się, czy na nią reagować, czy nie, bo wyznaje zasadę niewdawania się w utarczki słowne.

Przypomniał jednak, że przez wiele lat prezydent nie miał "kłopotu" z tym, że Bodnar pełnił tę funkcję.

Bodnar powiedział, że właśnie niedawno otrzymał zaszczytne wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Generałów Policji Rzeczypospolitej Polskiej "za szczególną odwagę i konsekwencję w zakresie ochrony praw obywatelskich oraz rządów prawa", a podczas batalii o uznanie jego prawa do pełnienia obowiązków RPO do czasu wyboru następcy otrzymał tyle wyrazów poparcia, że nie ma wątpliwości, iż jego praca jest dobrze oceniana przez obywateli.

Pytany o to, jak zareaguje, gdy jego następcy parlament (proponowana przez PiS kandydatura Bartłomieja Wróblewskiego została przyjęta przez Sejm, czeka na głosowanie Senatu - red.) nie wybierze do 15 lipca, Bodnar stwierdził, że choć kwestionuje skład sądu, który orzeczenie wydał, zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw i nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko tego dnia pożegnać się z urzędem.