Wysłanniczka ONZ: Izrael traktuje palestyńskie ziemie jak kolonie

- Izrael traktuje terytoria palestyńskie jak kolonie - oświadczyła Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich, w czasie wizyty w Londynie. Jej słowa cytuje "The Guardian".

Publikacja: 12.05.2023 11:52

Słup dymu nad Strefą Gazy

Słup dymu nad Strefą Gazy

Foto: AFP

Albanese, która funkcję specjalnej sprawozdawczyni ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich pełni od ubiegłego roku, jest włoską prawniczką specjalizującą się w dziedzinie praw człowieka.

Członkowie izraelskiego rządu domagali się już dymisji Albanese - takie żądania przedstawiał m.in. minister ds. diaspory Amichai Chikli, który oskarżył włoską prawniczkę o "sianie nienawiści i antysemityzmu". Wielu Żydów uważa, że Albanese jest stronnicza w swojej ocenie sytuacji. 

Czytaj więcej

Izrael: Awaria Żelaznej Kopuły. Nie przechwyciła rakiety Islamskiego Dżihadu

Zwolennicy Albanese twierdzą z kolei, że ONZ powinno aktywniej jej bronić przed atakami ze strony Izraela. Ona sama uważa krytykę jej oceny sytuacji przez stronę izraelską za "zastraszanie, ni mniej, ni więcej". Stwierdziła jednak, że takie werbalne ataki na nią będą odnosić podobny efekt jak "szczekanie psa na samoloty". 

Albanese w rozmowie z "The Guardian" stwierdziła, że sposób traktowania przez Izrael Palestyńczyków, który określiła mianem "apartheidu", jest "symptomem i konsekwencją terytorialnych ambicji Izraela wobec ziem, które składają się na okrążoną Palestynę". - Izrael jest mocarstwem kolonialnym, utrzymującym okupację, aby zdobyć tyle ziemi, ile to możliwe, tylko dla Żydów. I to prowadzi do licznych naruszeń prawa międzynarodowego - oceniła.

Izrael ma prawo bronić siebie (...), ale nie może to usprawiedliwiać okupacji w imię samoobrony

Francesca Albanese, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. okupowanych terytoriów palestyńskich

- Jeśli państwa rzeczywiście są oddane dwupaństwowemu rozwiązaniu, jak zdaje się być Wielka Brytania (...), powinny sprawić, aby Izrael zachowywał się tak, jakby istniała możliwość istnienia państwa palestyńskiego, co oznacza suwerenność z politycznego, gospodarczego i kulturalnego punktu widzenia. Prawo do samostanowienia powinno być punktem wyjścia - oświadczyła.

Jak mówiła należy przestać mówić o "eskalacji przemocy" między Izraelem a Palestyńczykami, bo "przemoc na okupowanych terytoriach palestyńskich jest cykliczna, nie jest czymś, co zdarza się przypadkowo". - Jest tylko jeden sposób, by to naprawić - zmusić Izrael do przestrzegania prawa międzynarodowego - oceniła.

Albanese zaprzeczyła przy tym, jakoby odmawiała Izraelowi prawa do samoobrony. - Izrael ma prawo bronić siebie, swoich obywateli, swojego terytorium (...), ale nie może to usprawiedliwiać okupacji w imię samoobrony - stwierdziła.

Polityka
Czarny Ląd czeka na rosyjskich żołnierzy
Polityka
Hiszpania. Frankiści wracają do władzy
Polityka
Kosowo. Żołnierze NATO ranni w starciach z serbskimi demonstrantami
Polityka
Nad Bosforem bez zmian
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Erdogan rozdawał swoim zwolennikom pieniądze przed lokalem wyborczym
Polityka
Reuters o "lex Tusk": Polska opozycja mówi o "polowaniu na czarownice"