Hongkong: Odwołują seanse horroru o Kubusiu Puchatku. Podobieństwo do Xi?

Pokaz brytyjskiego horroru "Kubuś Puchatek: Krew i miód", który był zaplanowany na wtorek w Hongkongu, został "odwołany z przyczyn technicznych" - informuje "The Guardian".

Publikacja: 21.03.2023 12:01

Moviematic, firma, która organizowała pokaz filmu, poinformowała o jego odwołaniu na swoim profilu w mediach społecznościowych. O odwołaniu pokazu filmu poinformowały też lokalne media i portale.

Dystrybutor filmu w Hongkongu, VII Pillars Entertainment, nie odpowiedział na pytanie o komentarz w tej sprawie. Link do zakupu biletów na jego profilu Facebookowym odsyła do informacji, że sprzedaż biletów jest tymczasowo niedostępna.

Czytaj więcej

Zażartował z prezydenta Chin. Więzienie za… postacie z kreskówki

Jak przypomina "The Guardian" chińscy cenzorzy w przeszłości brali na cel Kubusia Puchatka, ze względu na rozpowszechnianie w internecie memów, których autorzy sugerowali, iż miś z książki A.A. Milne'a jest podobny do prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

Porównania takie zaczęły pojawiać się w 2013 roku, gdy Xi odwiedził USA i spotkał się z Barackiem Obamą. Niektórzy internauci zestawiali wówczas ich wspólne zdjęcia z rysunkami Kubusia Puchatka i Tygryska.

Niektórzy internauci w Chinach posługiwali się wizerunkiem Kubusia Puchatka, aby okazać swój sprzeciw wobec władz w Pekinie. 

Przepisy obowiązujące w Hongkongu od 2021 r. zakazują emisji filmów, które "popierają, podżegają, gloryfikują, zachęcają i podżegają do działań, które mogą zagrozić bezpieczeństwu narodowemu”

W 2021 roku w Hongkongu weszły w życie nowe przepisy regulujące działanie cenzury w tym mieście cieszącym się autonomią w ramach Chińskiej Republiki Ludowej. Przepisy te zakazują emisji filmów, które "popierają, podżegają, gloryfikują, zachęcają i podżegają do działań, które mogą zagrozić bezpieczeństwu narodowemu”. Od tego czasu emisja niektórych filmów w mieście była już zakazywana.

W ubiegłym roku z międzynarodowego festiwalu filmowego w Hongkongu, ze względu na obowiązujące przepisy, wycofano dwa filmy. Jednym z nich był tajwański film "Wyspiarz".

Polityka
Dziesiątki chińskich samolotów naruszyły strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu
Polityka
Aleksander Łukaszenko ułaskawił Sofię Sapiegę, byłą partnerkę Ramana Pratasiewicza
Polityka
Turcja: 16-latek aresztowany po dorysowaniu wąsów na plakacie Erdogana
Polityka
Korea Północna: Organizacja dziecięca przekazała armii wyrzutnie rakiet
Polityka
Indie: Szef rządu szuka winnych katastrofy