Były premier Pakistanu Imran Khan odwołuje marsz protestacyjny na stolicę

Imran Khan w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od czasu, gdy został ranny w ataku z broni palnej na początku tego miesiąca, ogłosił, że odwołuje swój marsz protestacyjny do Islamabadu, ponieważ obawia się, że spowoduje on zamieszki w kraju.

Publikacja: 27.11.2022 08:40

Były premier Pakistanu Imran Khan odwołuje marsz protestacyjny na stolicę

Foto: AFP

Od czasu odsunięcia od władzy w kwietniu Khan prowadzi ogólnokrajowe protesty, by zmusić rząd do przeprowadzenia wcześniejszych wyborów. Kulminacją protestów miał być marsz na Islamabad, który groził pogłębieniem politycznego chaosu w kraju, który mierzy się z kryzysem gospodarczym.

- Zdecydowałem się nie iść do Islamabadu, ponieważ wiem, że wiąże się to ze spustoszeniem i stratami dla kraju - powiedział Khan przemawiając na zgromadzeniu tysięcy zwolenników w mieście Rawalpindi, w pobliżu stolicy Islamabadu.

Czytaj więcej

Były premier Pakistanu postrzelony podczas marszu do stolicy

Wystąpienie Khana było ściśle chronione. Policja powiedziała lokalnej telewizji Geo TV, że w sumie 10 000 osób zostało rozmieszczonych na to wydarzenie. Na miejscu byli m.in. snajperzy.

Khan na początku listopada został postrzelony w nogę. Zdaniem jego współpracowników była to próba zabójstwa zlecona przez politycznych rywali.

W sobotę Khan pojawił się na scenie opierając się o balkonik i przemawiał do tłumu zza kuloodpornej szyby. Powiedział, że został poinformowany przez różne źródła bezpieczeństwa, że nadal istnieje zagrożenie dla jego życia.

Polityka
Le Pen kochała Putina. Kłopot dla Morawieckiego
Polityka
McCarthy wychodzi z cienia. Uchronił USA przed bezprecedensowymi zawirowaniami gospodarczymi
Polityka
Przewodniczący Dumy wzywa do śledztwa w sprawie zabójstw żołnierzy Armii Czerwonej w Polsce
Polityka
Przeciwnicy dostaw broni próbowali wygwizdać Scholza. Stanowcza odpowiedź kanclerza Niemiec
Polityka
Ambasador Brzeziński: Rosyjska inwazja na Ukrainę jest „strategiczną porażką”
Polityka
Rosyjska Duma uchwali zakaz zmiany płci? "Unikanie mobilizacji"