Katastrofa ekologiczna na Odrze. Poseł Konfederacji żąda dymisji wiceministra Witkowskiego

"To jest po prostu niebywałe jak nieodpowiedzialni, niekompetentni ludzie nami rządzą" - ocenił poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, odnosząc się do wiceministra infrastruktury Grzegorza Witkowskiego, który - w jego ocenie - powinien stracić stanowisko po swej wypowiedzi o sytuacji na Odrze.

Publikacja: 12.08.2022 15:33

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Czytaj więcej

"Rzeczpospolita" o katastrofie ekologicznej na Odrze: Najnowsze informacje i komentarze

Pod koniec lipca pracownicy Wód Polskich dostali pierwsze informacje o martwych rybach w Odrze, w rejonie śluzy w Oławie. Od tamtej pory martwe ryby pojawiają się na kolejnych odcinkach rzeki. Do dzisiaj wyłowiono z Odry tony martwych ryb. Jeden z niemieckich portali podał, że w próbkach pobranych z rzeki stwierdzono wysoki poziom rtęci. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca powiedział w piątek, że doniesienia o rtęci są "na chwilę obecną" prasowe. - Nie mam potwierdzonej informacji na temat tej rtęci - oświadczył.

- Mogę powiedzieć z czystym sumieniem, z ręką na sercu wszystkim wędkarzom poniżej Cigacic, że spokojnie mogą łowić ryby, a mieszkańcy mogą spokojnie wejść do Odry. Odra nie jest w takim stopniu zanieczyszczona, jak mówią aktywiści - mówił w piątek w Radiu Zachód wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. W czwartek na konferencji prasowej w Cigacicach niedaleko Zielonej Góry polityk zapewniał, że odpowiedzialni za zatrucie Odry zostaną ukarani.

Czytaj więcej

Ekspertka o Odrze: Jeśli to zatrucie rtęcią, to można mówić, że umiera nam rzeka

Po konferencji minister został zapytany przez osobę deklarującą, że zajmuje się edukacją, czy można w sobotę bezpiecznie przyprowadzić dzieci nad Odrę. - Tak - odparł. Witkowski został też zapytany, czy wejdzie do rzeki. - Wejdę, naprawdę, tylko dajcie mi się przebrać - ogłosił. W piątek w związku z zagrożeniem ekologicznym na Odrze do użytkowników sieci telefonii komórkowych na terenie województwa lubuskiego (powiaty: gorzowski, słubicki, krośnieński, zielonogórski, nowosolski, wschowski) wysłano alert RCB o treści: "Uwaga! Zanieczyszczona woda w Odrze. Nie kąp się w Odrze i nie używaj wody z rzeki. Śledź komunikaty Sanepidu".

Wypowiedź ministra Witkowskiego nagraną nad Odrą skomentował w mediach społecznościowych poseł Konfederacji Krzysztof Bosak. "Do dymisji. To jest po prostu niebywałe jak nieodpowiedzialni, niekompetentni ludzie nami rządzą" - napisał na Twitterze. Zdaniem Bosaka, "skala braku profesjonalizmu i infantylności" obecnych władz "wyprzedza najgorsze schyłkowe czasy" rządów Platformy Obywatelskiej.

Czytaj więcej

Hołownia: Katastrofa ekologiczna na Odrze, Polska 2050 stworzy sztaby kryzysowe

Jak podano na stronach Ministerstwa Infrastruktury, Grzegorz Witkowski ma 40 lat, studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, kierował biurem Głównej Kwatery Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Od grudnia 2015 pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w latach 2016-2020 był podsekretarzem stanu w tym resorcie.

Polityka
Platforma po marszu idzie dalej
Polityka
Sondaż. Koalicja Obywatelska przed Zjednoczoną Prawicą
Polityka
Jaki: W wyborach dostałem więcej głosów, niż było uczestników marszu 4 czerwca
Polityka
Wałęsa po marszu 4 czerwca: Tusk jest najlepszym i najmądrzejszym politykiem
Polityka
Rzecznik PiS "zdegustowany" językiem na marszu 4 czerwca
Polityka
Niemiecka prasa pisze o marszu 4 czerwca. „PiS popełnił dwa decydujące błędy”