Rishi Sunak umacnia się w wyścigu o fotel premiera. Według bukmacherów przegra

Były minister finansów Wielkiej Brytanii, Rishi Sunak, utrzymał prowadzenie w wyścigu o stanowisko kolejnego premiera Wielkiej Brytanii. Dziś posłowie Partii Konserwatywnej ze złudzeń odarli Toma Tugendhata, eliminując go z walki o przywództwo.

Publikacja: 18.07.2022 22:11

Od lewej Rishi Sunak, Lizz Truss, Kemi Badenoch i Penny Mordaunt

Od lewej Rishi Sunak, Lizz Truss, Kemi Badenoch i Penny Mordaunt

Foto: AFP

Po rezygnacji Borisa Johnsona z przewodniczenia Partii Konserwatywnej i co za tym idzie, ze stanowiska premiera, o jego pozycje ubiegało się siedmioro kandydatów.

Z wyścigu odpadli wcześniej nowy minister zdrowia Nadhim Zahawi, szef komisji zdrowia Jeremy Hunt oraz prokurator generalna Anglii i Walii Suella Braverman.

W wyniku poniedziałkowego głosowania na prowadzeniu w wyścigu utrzymał się były  minister finansów Rishi Sunak, którego poparło 115 posłów.

Na drugim miejscu plasuje się Penny Mordaunt, wiceminister handlu międzynarodowego, popierana przez 82 osoby.

Czytaj więcej

Wybory następcy Borisa Johnsona. Dwóch kandydatów odpadło, zostało sześciu

Kolejne miejsce zajmuje minister spraw zagranicznych Lizz Truss, która zebrała 71 głosów. Stawkę zamyka Kemi Badenoch, popierana przez 58 osób wiceminister ds. wyrównywania szans.

Ponieważ z puli kandydatów odpada osoba, która otrzymała najmniej głosów, szansę na przewodniczenie Partii Konserwatywnej stracił Tom Tugendhat, który otrzymał 31 głosów.

Do końca tygodnia 358 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej zmniejszy grono potencjalnych następców Borisa Johnsona do dwóch.

Nazwisko nowego premiera zostanie ogłoszone 5 września, gdy zostaną zliczone oddane pocztą głosy 200 tys. członków Partii Konserwatywnej. 

Mimo że Rishi Sunak we wszystkich dotychczasowych głosowaniach wygrywa i według wszelkiego prawdopodobieństwa znajdzie się na ostatnim etapie walki, to według londyńskich bukmacherów przegra bez względu na to, z kim będzie rywalizował na ostatniej prostej - z Penny Mordaunt czy z Lizz Truss.

Wybory w Turcji
Erdogan wygrał wybory w Turcji. "Turcja jest dziś jedynym zwycięzcą"
Polityka
Wybory w Turcji. Putin i Zełenski gratulują Erdoganowi
Polityka
Erdogan czy Kilicdaroglu - kto wygrał wybory w Turcji? Koniec głosowania w drugiej turze
Polityka
Erdogan pewien zwycięstwa
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Polityka
Nieoficjalnie: Łukaszenko w trybie pilnym trafił do szpitala w Moskwie
Polityka
Departament Skarbu: USA będą niewypłacalne 5 czerwca. Biden zachowuje optymizm