- Stanowisko kwatery głównej NATO w tej sprawie jest jednoznaczne - Ukraina nie jest członkiem NATO. Jens Stoltenberg jasno powiedział, że NATO nie planuje misji wojskowej, która realizowałaby swoje zadania na terenie Ukrainy. Wsparcie Ukrainy w różnych formatach, jak najbardziej tak, ale nie wysyłanie żołnierzy - wyjaśnił gość Radia Plus.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Ukrainą, szczególnie na poziomie wojskowym

Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej

Polityk poinformował następnie o tym, na jaką pomoc może liczyć Ukraina od Polski.

- Rada Ministrów przyjęła dwie uchwały dotyczące donacji dla armii ukraińskiej, chodziło m.in. o amunicję i sprzęt. Jesteśmy w stałym kontakcie z Ukrainą, szczególnie na poziomie wojskowym. Staramy się realizować prośby, które są artykułowane przez Ukraińców. Nie jest wykluczone, że wysłana zostanie następna pomoc. Bardzo mocno w pomoc dla Ukrainy angażuje się rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, poprzez bezpośrednią pomoc humanitarną - mówił wiceminister obrony.

Czytaj więcej

Minister obrony Ukrainy: Kolejne "ptaki" lądują w Kijowie. 130 ton amunicji

Skurkiewicz został także zapytany o stan prac na projektem ustawy o "obronie ojczyzny".

- Prace trwają i są na finalnym etapie. Jesteśmy po międzyresortowych uzgodnieniach i jestem przekonany, że wkrótce projekt będzie mógł trafić na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów. O tym w pierwszej kolejności będzie informował wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak – wyjaśnił polityk.