Niedrożność jelit wykryta u Bolsonaro to efekt powikłań po zamachu na jego życie w  czasie kampanii wyborczej, przed wyborami prezydenckimi w 2018 roku. Bolsonaro został wówczas zaatakowany nożem przez mężczyznę z zaburzeniami psychicznymi w czasie wiecu wyborczego.

Bolsonaro po ataku nożem miał przebite płuco, uszkodzoną wątrobę, a także część jelit, stracił także dużo krwi. Obrażenia zagrażały życiu polityka, ale po udanej operacji stan zdrowia ówczesnego kandydata na prezydenta poprawił się.

Czytaj więcej

Prezydent Brazylii hospitalizowany w trybie nagłym

W kolejnych latach Bolsonaro kilka razy trafiał do szpitala. W lipcu 2021 roku hospitalizowano go w szpitalu Vila Nova Star z powodu niedrożności jelit.

W poniedziałek prezydent Brazylii trafił do szpitala, po tym jak w niedzielę popołudniu zaczął czuć się źle. Obecnie lekarze opisują jego stan jako "stabilny i poprawiający się".

"Więcej badań zostanie przeprowadzonych pod kątem możliwej operacji z powodu niedrożności jelit" - napisał na Twitterze Bolsonaro, dołączając do tego swoje zdjęcie na szpitalnym łóżku.

Prezydent Brazylii dodał, że jest to druga hospitalizacja z powodu "tych samych objawów" po zamachu z 2018 roku.

Szpital Vila Nova Star, w którym leży prezydent, w wydanym oświadczeniu informuje, że na razie nie wiadomo, kiedy prezydent będzie mógł być wypisany ze szpitala.

W kolejnym oświadczeniu szpital poinformował, że stan prezydenta się poprawia na tyle, że odbył on krótki spacer po korytarzu. Objawy takie jak ból w podbrzuszu i gorączka miały u Bolsonaro ustąpić, ale wciąż nie wiadomo czy będzie musiał przejść operację. 

Jesienią 2022 roku Bolsonaro będzie starał się o reelekcję w wyborach prezydenckich.