Reklama

Życie na podsłuchu

Rząd nie widzi powodu, by ściślej nadzorować inwigilowanie obywateli przez specsłużby.

Aktualizacja: 12.08.2015 07:08 Publikacja: 11.08.2015 21:08

Życie na podsłuchu

Foto: 123RF

Pomimo obiekcji organizacji pozarządowych rząd zamierza zaakceptować kontrowersyjny projekt ułatwiający specsłużbom i organom ścigania dostęp do danych o obywatelach – wynika ze stanowiska MSW, do którego dotarła „Rzeczpospolita".

Projekt, do którego rok temu miał zastrzeżenia Trybunał Konstytucyjny (TK), pozwala dziesięciu służbom sięgać po dane telekomunikacyjne bez uzyskania zgody sądu. Dotyczy to m.in. wykazu połączeń, informacji o lokalizacji telefonu, danych osobowych abonenta. Wśród służb, które mogą z tego korzystać, są m.in.: ABW, CBA, kontrola skarbowa i policja.

W powstającym w MSW stanowisku znalazło się zdanie, że senacki „projekt wpisuje się w założenia demokratycznego państwa prawa".

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Polityka
Jarosław Kaczyński: Jako premier miałem zeszyty opisujące każdy resort. Czy Donald Tusk to robi?
Polityka
Rząd przedstawia priorytety. Wojska dronowe, CPK, elektrownia atomowa i rewolucja kolejowa
Polityka
„Proszę mnie nie atakować za wypowiedzi Donalda Trumpa”. Adam Szłapka komentuje słowa prezydenta USA
polityka
Spór o nocną prohibicję w Warszawie. Koalicja Obywatelska zbiera cięgi
Reklama
Reklama