Rodzinne darowizny mają konsekwencje podatkowe. Ale co z odwołaniem darowizny? Z pytaniem w tej sprawie zwróciła się kobieta, która w 2003 r. zawarła umowę udokumentowaną aktem notarialnym. Na tej podstawie nabyła od rodziców spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu wraz z miejscem garażowym. Umowa darowizny nie została jednak wykonana, ponieważ rodzice nigdy nie wydali córce mieszkania.

Czytaj też:

Odwołanie darowizny zwiększyło podatek PIT

Fiskus nie odda podatku zapłaconego od darowizny, która została odwołana

Teraz strony zamierzają udokumentować aktem notarialnym rozwiązanie umowy darowizny oraz zwrotne przeniesienie własności lokalu na rodziców. Zrzekną się też wzajemnych roszczeń z tego tytułu. Kobieta miała wątpliwości co do rozliczenia z fiskusem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał w interpretacji (O111-KDIB2-3.4015.9.2020.1.ASZ), że daninę płaci co do zasady osoba obdarowana. Odwołanie darowizny – jako nieobjęte zakresem ustawy – nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Taka czynność (jeśli jest możliwa w świetle przepisów kodeksu cywilnego) nie spowoduje po stronie wnioskodawczyni obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn – stwierdził dyrektor KIS.