Zwolnienie z daniny zgromadzonych środków albo odliczanie wpłat na bieżąco od dochodu – tak w skrócie można przedstawić korzyści z oszczędzania na emeryturę. Na indywidualne konta emerytalne (IKE) możemy wpłacać już teraz. Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) zaczną funkcjonować od początku przyszłego roku.

Która formuła jest lepsza?

– Większe kwoty można zgromadzić na IKE dzięki wyższym limitom wpłat (w 2011 r. to 10 077 zł) – mówi Jacek Tyszko, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. – Nie trzeba mieć stałych dochodów, aby oszczędzać w tej formie. Natomiast limit wpłat na IKZE zależy od naszych dochodów, a dodatkowe ograniczenia sprawiają, że jest znacznie niższy od limitu wpłat na IKE. Generalnie jednak formy oszczędzania są podobne i dobrze byłoby jednocześnie korzystać z obu – wyjaśnia.

– Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że do końca pierwszego półrocza 2011 r. IKE posiadało 799 tys. osób, co stanowiło około 4,9 proc. ogółu liczby aktywnych zawodowo. Podejrzewam, że sporo instytucji wprowadzi w przyszłym roku do swojej oferty także IKZE – dodaje ekspert.

Przy podejmowaniu decyzji o formie oszczędzania musimy pamiętać o aspektach podatkowych, tym bardziej że sposób rozliczania zgromadzonych funduszy jest zupełnie inny.

Zwolnienie albo odliczenie

Przypomnijmy: wpłacając pieniądze na IKE, nie mamy żadnych bieżących korzyści podatkowych. Zaletą jest jednak to, że wypłacając pieniądze po osiągnięciu wieku emerytalnego, nie musimy odprowadzać daniny ani od zgromadzonych środków, ani od zysków. Jeśli pieniądze wypłacimy wcześniej, zapłacimy podatek kapitałowy, ale tylko od kwoty ewentualnego zysku.

Jeżeli zdecydujemy się po 1 stycznia przyszłego roku na oszczędzanie w IKZE, będziemy mogli wpłaty odliczać od dochodu

(zarówno wtedy, gdy rozliczamy się według skali, jak i przy podatku liniowym). Dzięki temu zmniejszymy podatek w rozliczeniu rocznym.

Wszystkie środki (wpłaty i dochody kapitałowe, np. odsetki) trzeba będzie jednak opodatkować przy wypłacie. Niezależnie od tego, kiedy wycofamy pieniądze z konta.

Danina przy wypłacie

– Podatek od wypłaty z IKZE zapłacimy zarówno wtedy, gdy zarobiliśmy na inwestycji, jak i gdy na niej straciliśmy (bez możliwości odliczenia tej straty) – przestrzega Jacek Tyszko. – Cała kwota zgromadzona na koncie zostanie opodatkowana według skali progresywnej w danym roku. Może się zdarzyć, że zapłacimy wyższy podatek – jeśli zostaną podniesione stawki albo w roku wypłaty znajdziemy się w wyższym progu.

Nie skorzystamy z bieżącej ulgi, jeśli w rozliczeniu rocznym nie wykażemy wystarczającego dochodu – dodaje Piotr Szulczewski, analityk portalu finansowego Bankier. pl.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

OPINIA

Piotr Trybała, doradca podatkowy, partner w KPT Doradcy Podatkowi

IKE daje korzyść podatkową dopiero przy wypłacie pieniędzy, IKZE już na bieżąco. Efekt końcowy będzie mniej więcej podobny, bo to, co teraz odliczymy w IKZE, oddamy przy wypłacie (chyba że zmieni się skala podatkowa). Obciążone daniną zostaną wprawdzie także zyski, zrekompensowane to zostanie jednak doraźnymi korzyściami. Zmniejszając co roku dochód, płacimy bowiem mniejszy podatek i mamy więcej środków na bieżące potrzeby. Decyzja o wyborze formy oszczędzania zależy więc od strategii inwestowania: czy wolimy mieć benefity już dzisiaj (IKZE), czy uniknąć problemów podatkowych na starość (IKE). Wydaje się, że lepsze jest to pierwsze rozwiązanie, gdyż trudno przewidzieć, jakie będą przepisy podatkowe w przyszłości.

Zobacz:

» Prawo dla Ciebie » Podatki » Podatek dochodowy » Roczne rozliczenie podatkowe » Ulgi i odliczenia

» Prawo dla Ciebie » Świadczenia » Emerytury » Nowe emerytury