Aktualizacja: 04.02.2021 15:03 Publikacja: 05.02.2021 10:00
W Niedzielę Wielkanocną 2019 r. Sri Lanką wstrząsnęła seria ośmiu ataków bombowych. W kościele św. Sebastiana w Negombo, gdzie atak nastąpił podczas nabożeństwa, śmierć poniosło 115 wiernych, w tym 27 dzieci. Łączna liczba ofiar szacowana jest na ponad 300 osób
Foto: UPI Photo/Newscom/pap
Jako pierwsza zdarzenie opisała belgijska organizacja pozarządowa Europe External Program with Africa (EEPA – Europejski Zewnętrzny Program dla Afryki). W styczniowym raporcie o sytuacji w tym regionie poświęciła zbrodni – pośród innych doniesień – trzy niejasne zdania. Temat podjął Martin Plaut, były redaktor BBC i pracownik Institute of Commonwealth Studies, który publikuje w zaprzyjaźnionych miejscach; rozbudowane sprawozdanie zamieścił także brytyjski tygodnik „Church Times". Z tych opisów wynikało, że 15 grudnia w starożytnym mieście Aksum, dawnej stolicy Etiopii i miejscu koronacji jej cesarzy, tysiąc osób schroniło się w kościele Matki Bożej z Syjonu. To niezwykłe miejsce: należy do Etiopskiego Kościoła Ortodoksyjnego, gdzie zgodnie z lokalnymi przekazami w Kaplicy Tablic ma być przechowywana Arka Przymierza, przywieziona tam przez Menelika, syna króla Salomona: złota skrzynia, wspomniana w biblijnej Księdze Wyjścia, zawierająca tablice z dziesięciorgiem przykazań i inne artefakty. Pilnuje jej mnich, który nigdy nie wychodzi ze świątyni, bo to świętość dla chrześcijan. Gdy tłum zobaczył nacierające etiopskie wojsko i amharską milicję, schronił się w środku, by bronić skarbu w obawie, że zbrojni chcą go zabrać do Addis Abeby, bo wznosili takie okrzyki. Wtedy 750 osób miało zostać wywleczonych na zewnątrz i rozstrzelanych.
Czy Europa uczestniczy w rewolucji AI? W jaki sposób Stary Kontynent może skorzystać na rozwiązaniach opartych o sztuczną inteligencję? Czy unijne prawodawstwo sprzyja wdrażaniu innowacji?
„Psy gończe” Joanny Ufnalskiej miały wszystko, aby stać się hitem. Dlaczego tak się nie stało?
W „Miastach marzeń” gracze rozbudowują metropolię… trudem robotniczych rąk.
Spektakl „Kochany, najukochańszy” powstał z miłości do twórczości Wiesława Myśliwskiego.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Choć nie znamy jego prawdziwej skali, występuje wszędzie i dotyka wszystkich.
Teksas przygotowuje się do usuwania migrantów, obiecanego przez prezydenta elekta Donalda Trumpa. Współpracę obiecują również republikańskie władze innych stanów.
Rosja zrobiła krok w kierunku uznania rządu talibów w Afganistanie. Duma Państwowa w pierwszym czytaniu zagłosowała za poprawkami, które umożliwią usunięcie talibów z rosyjskiej listy zakazanych organizacji terrorystycznych.
Dlaczego młodzi potrzebują dziś tak skomplikowanego slangu? Bo chcą nam pokazać, że wcale nie jesteśmy tacy mądrzy, jak nam się wydaje. Bo jak można nie rozumieć sigmy, skibidi czy brainrot? To wyraz buntu, który nie przejawia się już na ulicy, tylko w internecie, w serwisach społecznościowych, które dla młodych ludzi są dziś naturalnym środowiskiem.
Nikt nie wie, jakie porządki zaprowadzą rebelianci w Syrii, ale państwa europejskie już chciałyby tam odsyłać imigrantów. Prawo jednak na to nie pozwala.
W najnowszym odcinku podcastu „Rzecz w tym” Bogusław Chrabota rozmawia z profesorem Romanem Kuźniarem o dramatycznym upadku reżimu Baszara Asada. Jakie siły doprowadziły do tego punktu po latach wojny domowej? Czy Syria ma szansę na odbudowę, a może czeka ją kolejna fala chaosu? Ekspert analizuje role Rosji, Turcji i Iranu oraz przewiduje konsekwencje dla Bliskiego Wschodu i świata.
"Dzięki protestowi kilkudziesięciu z nas tematy klimatyczne, klimatolodzy i wypowiedzi rządu w tej sprawie, pojawiły się w telewizji i gazetach częściej niż przez cały ostatni rok. To pokazuje, że nasza metoda działa" – podkreślają aktywiści grupy Ostatnie Pokolenie. „Blokady ulic to nasza ostatnia deska ratunku. Nie chcemy utrudniać wam życia ani kierować waszego gniewu przeciwko nam" – zaznaczają.
Decyzją internautów Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało słowo "sigma". Wyjaśniamy, co właściwie oznacza.
W województwie warmińsko-mazurskim kobieta została raniona w okolicy miejsca, w którym odbywały się policyjne ćwiczenia. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić, jak doszło do zdarzenia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas