Reklama

Koniec indywidualizmu

Czym jest tzw. nowa plemienność? Czy rewolucja technologiczna obudziła w człowieku coś nowego, czy raczej obnażyła właśnie ludzką naturę? Co dalej z wolnością jednostki? Czy demokracja oparta wyłącznie na manipulowaniu emocjami grupowymi ma jeszcze sens? I czy przypadkiem naprawdę nie czas bić na alarm? O tym rozmawiają Michał Szułdrzyński i Michał Płociński w podcaście „Posłuchaj, Plus Minus”.

Aktualizacja: 24.07.2020 23:19 Publikacja: 24.07.2020 13:42

Koniec indywidualizmu

Foto: rp.pl

Jak to się stało, że udało nam się wynieść na piedestał indywidualizm? Indywidualizm, tak, jak go rozumiemy współcześnie, odkrył dla nas romantyzm. A racjonalizm – oświecenie. I skuteczne pożenienie tych dwóch elementów doprowadziło do tego, że idea liberalnej demokracji miała szansę zawładnąć naszą zbiorową wyobraźnią i zdominować Zachód w drugiej połowie XX wieku.

Gdy w 2004 r. powstawał Facebook, a chwilę później Twitter, nikt jeszcze się nie spodziewał, że wszyscy weźmiemy udział w najszerzej zakrojonym eksperymencie psychologicznym wszechczasów. Czy eksperyment ten pokazał nam, jacy jesteśmy naprawdę?

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Plus Minus
Polska jest na celowniku Rosji. Jaka polityka wobec Ukrainy byłaby najlepsza?
Plus Minus
„Kształt rzeczy przyszłych”: Następne 150 lat
Plus Minus
„RoadCraft”: Spełnić dziecięce marzenia o koparce
Plus Minus
„Jurassic World: Odrodzenie”: Siódma wersja dinozaurów
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Plus Minus
„Elio”: Samotność wśród gwiazd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama