Plus Minus: Grasz główną rolę Jacka w serialu „Udar” Pawła Demirskiego. Większość widzów wie chyba, że inspiracją była historia krytyka kulinarnego i wpływowa postać środowiska teatralnego Macieja Nowaka. Choć nie wszyscy się orientują, że Paweł opiekował się Maćkiem po udarze.
Monika Strzępka też. Nie lubicie już Moniki w tych wszystkich mediach?! [Monika Strzępka była partnerką i reżyserką sztuk Pawła Demirskiego – red.]
O Monice też porozmawiamy, ale scenariusz jest Demirskiego, a ja zastanawiam się, czy nie odnalazłeś części swojego życiorysu w tej serialowej historii? Był przecież taki moment, kiedy w trosce o zdrowie ogłosiłeś zawieszenie flagi, jeżeli chodzi o swój szalony styl życia, używki itd.
Nie odnajduję w tej serialowej historii swoich przeżyć, choć są oczywiście elementy wspólne. Bez wątpienia jest to potrzeba bliskości skrywana pod lekką pozą obojętności, odrobiną cynizmu i złośliwości, oraz skłonność do zabawy i do młodych mężczyzn. Ale to nie nic unikalnego, takich jak ja jest wielu. Osoba, która była inspiracją dla mojej postaci, jest mi dość bliska: to Maciek Nowak. Wprawdzie się nie przyjaźnimy, ale bardzo go lubię, szanuję i podziwiam, chociaż nie zawsze było nam po drodze. Natomiast bardzo się w pracę nad tą rolą zaangażowałem; na czas trwających pół roku zdjęć zrezygnowałem z grania większości ról w rodzimym teatrze, wcześniej przez pół roku tuczyłem się, chodziłem na konsultacje do szpitala neurologicznego, zakolegowałem się z jednym z jego pacjentów itd. Nie wszystko mi się w tej robocie udało, ale to jest dotąd najpoważniejszy projekt w moim życiu; cała ta historia, poczynając od pierwszej rozmowy z Pawłem, trwała dwa lata. Bardzo mnie uruchamia literatura Demirskiego: motywy, drażliwe społecznie tematy, jego słowa, składnia, konstrukcja zdań, wisielczy humor obecny prawie w każdym dialogu, szybkie przełamywanie nastrojów i ta cały czas tam obecna wykrzywiona w szyderczym uśmiechu twarz klauna. Czasami takiego smutnego, ale zawsze czujnego i jakoś budzącego sympatię.
Czytaj więcej
„Ciszo, przemów. Szukając W.G. Sebalda” Carole Angier, pierwsza biografia autora „Austerlitz”, wprowadza nas w życie i twórczość jednego z najważniejszych niemieckich pisarzy XX wieku.