Inwazja chwastów Stalina

Kreml owładnięty żądzą zajęcia Ukrainy nie zauważa, że sam traci kolejne ziemie. Zagarnia je śmiertelnie groźny barszcz Sosnowskiego. Eksperci ostrzegają, że z powodu zmian klimatu w ciągu kilkunastu lat porośnie on całą europejską część Rosji.

Publikacja: 29.03.2024 10:00

Inwazja chwastów Stalina

Foto: simonout out of ctrl/Shutterstock

Grupa ludzi w ochronnych kombinezonach, grubych rękawicach i plastikowych maskach wchodzi na pole porośnięte ogromnymi zielonymi roślinami. Kobiety i mężczyźni wyciągają z plecaków maczety i zaczynają obcinać nimi wysokie na kilka metrów łodygi zakończone charakterystycznymi rozłożystymi, białymi kwiatostanami. Posuwając się powoli do przodu, grupa karczuje jeden chwast po drugim, ale tych jakby nie ubywało.

Przed nimi rozpościera się prawdziwy las. Ścięte kwiaty zrzucają na jeden stos. Po zakończonej wycince jedna z kobiet zaczęła spryskiwać ścięte już kwiaty silnymi herbicydami. Tylko w taki sposób aktywiści stowarzyszenia Antybarszcz mogą mieć nadzieję, że pole uda się uwolnić od barszczu Sosnowskiego.

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Walka o szafranowy elektorat
Plus Minus
„Czerwone niebo”: Gdy zbliża się pożar
Plus Minus
Dzieci komunistycznego reżimu
Plus Minus
„Śmiertelnie ciche miasto. Historie z Wuhan”: Miasto jak z filmu science fiction
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Plus Minus
Irena Lasota: Rządzący nad Wisłą są niekonsekwentnymi optymistami