Jak zniszczono przedwojenny socjalizm

Komuniści musieli posłużyć się oszustwem, aby umocnić swoją władzę. Ich celem stał się konspiracyjny PPS-WRN, odwołujący się do tradycji przedwojennego socjalizmu. Sfingowany proces jego działaczy sprzed 75 laty ułatwił powstanie PZPR.

Publikacja: 03.11.2023 17:00

Początek politycznego procesu pokazowego działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność Równość

Początek politycznego procesu pokazowego działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność Równość Niepodległość przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie, 5 listopada 1948 r. Za stołem w pierwszym rzędzie od lewej: adwokaci Niedzielski i Maślanko. W drugim rzędzie od lewej oskarżeni Dzięgielewski i Szturm de Sztrem. W trzecim rzędzie od lewej Krawczyk I Cohn. W ostatnim rzędzie, w okularach – Pużak.

Foto: PAP

5 listopada 1947 roku rozpoczął się w Wojskowym Sądzie Rejonowym w Warszawie proces przywódców PPS-WRN, komórki konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej – Wolność, Równość, Niepodległość. Jednym z oskarżonych był Ludwik Cohn – przed wojną lider Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego (organizacja młodzieżowa powiązana z PPS, w 1948 r. wcielona do Związku Młodzieży Polskiej), adwokat, a w czasie okupacji więzień niemieckich oflagów (obozy jenieckie). W latach 70. XX wieku był współzałożycielem Komitetu Obrony Robotników, będącego zalążkiem krajowej opozycji demokratycznej.

Pozostało 97% artykułu

Spraw sobie prezent.
Dostęp do rp.pl do 50% taniej!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Otrzymasz dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykułów z "Rzeczpospolitej"
i weekendowego magazynu Plus Minus.

Plus Minus
„Flashback 2": Dawne sztuczki nie działają
Plus Minus
Jan Maciejewski: Atomowa era moralności
Plus Minus
„Dzień dobry, ja też umieram”: Opowieści z krypty
Plus Minus
Tylko taki szaleniec jak Javier Milei uratuje Argentynę
Plus Minus
Robert Mazurek: Pierwszy Mulat w mieście
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?