Przemysław Prekiel

Przemysław Prekiel

Przemysław Prekiel: Klęska Lewicy w wyborach samorządowych 2024. Jej liderzy nadal niczego nie rozumieją

Wyborczy wynik Lewicy jest podobny do tego, jaki osiągnęła w wyborach w 2018 roku. Tyle tylko, że wówczas SLD było opozycją pozaparlamentarną, a dziś to partia współrządząca. Jeśli liderzy Lewicy nie wyciągną wniosków z tego wyniku, to jej sztandar należy wyprowadzić.

Udana ściema Donalda Tuska. Wyborcy nie chcą realizacji 100 konkretów

Wyborcy KO nie oczekiwali wcale realizacji „100 konkretów na 100 dni rządów”. Donald Tusk, jako rasowy polityk, wyciągnął wnioski z czterech wielkich reform rządu Jerzego Buzka i rozumie, że polityka to przede wszystkim emocje. A jego elektorat żąda głównie rozliczenia PiS i Jarosława Kaczyńskiego.

Przemysław Prekiel: Czy PiS się rozpadnie po wyborach samorządowych?

Wybory samorządowe 2024 będą dla PiS najważniejszym sprawdzianem organizacyjnym. Ewentualna porażka może spowodować erozję w partii Jarosława Kaczyńskiego podobną do tej, która miała miejsce po 2007 roku.

Przemysław Prekiel: Lewico, aborcja to nie wszystko!

Coraz bardziej gwałtowne wystąpienia polityczek i polityków Lewicy w temacie aborcji mogą sprawić wrażenie, że partia stała się zakładnikiem jednego tematu. To może nie pomóc w wyborach samorządowych – pisze historyk polskiej lewicy Przemysław Prekiel.

Przemysław Prekiel: Paweł Kowal się myli w sprawie Ukrainy

Głośny wywiad szefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Pawła Kowala jest niebezpieczny z kilku powodów. Po pierwsze padają w nim tezy nieprawdziwe, po drugie, nie buduje on relacji z Ukrainą na partnerskich stosunkach, a wyłącznie przedstawia ukraińską wizję historii.

Przemysław Prekiel: Magdalena Biejat rywalką Rafała Trzaskowskiego. Czy prezydent Warszawy przegra jak kiedyś Komorowski?

Kandydatura Magdaleny Biejat na prezydenta Warszawy może okazać się dla lewicy strzałem w dziesiątkę. Młoda, ideowa, waleczna, świetnie wykształcona kobieta ma realne szanse na walkę z Rafałem Trzaskowskim o drugą turę.

Przemysław Prekiel: Lewica może skorzystać na samodzielnym starcie w wyborach

Decyzja Donalda Tuska o samodzielnym starcie PO w wyborach samorządowych może okazać się dla Lewicy szansą na odbudowanie własnej tożsamości.

Skandaliczne porównania historyczne prezydenta Andrzeja Dudy

W 150. rocznicę urodzin Wincentego Witosa prezydent Andrzej Duda porównał Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika do międzywojennych polityków skazanych w procesie brzeskim. A przecież politycy PiS ani nie zostali pobici, ani nie trafili do twierdzy wojskowej.

Przemysław Prekiel: Co po Jarosławie Kaczyńskim?

PiS nie zainwestowało w media prywatne i bez TVP pozostanie z niczym.

Przemysław Prekiel: Trudny rok Lewicy

Przed Włodzimierzem Czarzastym i Robertem Biedroniem wielka szansa w koalicji Donalda Tuska.