Reklama

Czaputowicz: Kontrowersyjny wyrok Trybunału

Trybunał Konstytucyjny powinien analizować zgodność ustawy z konstytucją i nie uzależniać treści swoich orzeczeń od późniejszych działań prezydenta – pisze politolog.

Publikacja: 28.12.2015 20:34

Jacek Czaputowicz

Jacek Czaputowicz

Foto: Fotorzepa/Piotr Nowak

Zamiast badać zgodność ustawy z 25 czerwca tego roku z konstytucją, Trybunał Konstytucyjny orzekł de facto, że w sytuacji, gdy zakończenie kadencji sędziego zbiega się z zakończeniem kadencji Sejmu, skład Trybunału Konstytucyjnego kształtowany jest przez prezydenta.

Z orzeczenia z 3 grudnia tego roku wynika, że wybór trójki sędziów „listopadowych" został uznany za konstytucyjny tylko dlatego, że prezydent zwołał pierwsze posiedzenie Sejmu po dniu opróżnienia stanowisk przez sędziów kończących kadencje 6 listopada. Gdyby zwołał je tydzień wcześniej, status sędziów „listopadowych" i „grudniowych" byłby, według przyjętej przez Trybunał logiki, podobny. Czy jednak konstytucyjność przepisów ustawy może być warunkowa, tzn. zależeć od działań podejmowanych przez organy państwa po jej uchwaleniu?

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Opinie polityczno - społeczne
Zaufanie do sądów dramatycznie maleje. Podobnie jak szanse na wyjście z pata
Opinie polityczno - społeczne
Estera Flieger: Nieinternetowy felieton o upływie czasu i dystansie
Opinie polityczno - społeczne
Jacek Czaputowicz: W sprawie reparacji Karol Nawrocki chce realizować program Niemiec i „Gazety Wyborczej”
Opinie polityczno - społeczne
Były szef Agencji Wywiadu: Pierwsza linia obrony przed dronami powinna być daleko od Polski
Opinie polityczno - społeczne
Jacek Nizinkiewicz: Karol Nawrocki musi szybko dojrzeć po reakcji Donalda Trumpa
Reklama
Reklama