Bill Gates przybył w poniedziałek do Korei Południowej, aby przedstawić efekty swoich prac nad globalnym bezpieczeństwem zdrowotnym, poprawą równości zdrowia oraz walką z chorobami zakaźnymi. - To moment kryzysowy dla globalnego zdrowia, ale to również dobry czas, aby nasza fundacja wzmocniła partnerstwo z Koreą Południową. Możemy dostarczyć świetne pomysły na nowe narzędzia i jeszcze więcej zasobów, które mogą pomóc potrzebującym - powiedział Gates i dodał, że "Korea ma szansę zostać liderem w tych pracach". Filantrop mówił także o swoim poparciu dla wielostronnych, globalnych inicjatyw zdrowotnych, takich jak dofinansowanie COVAX – programu dostarczania szczepionek krajom rozwijającym się. 

Czytaj więcej

Bill Gates przekazuje swojej fundacji 20 mld dolarów

Wcześniej Gates spotkał się z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Korei Południowej Kim Jin-pyo i innymi urzędnikami, aby ustalić, jak poszerzyć współpracę w dziedzinie zdrowia. Podczas rozmów Gates wezwał Koreę Płd. do zwiększenia finansowania dla grup, które pomagają poprawić warunki zdrowotne w krajach biednych oraz zapobiegać pandemii. Pytał też, czy Korea Południowa byłaby w stanie zwiększyć swoją pomoc międzynarodową w tej dziedzinie do 1,3 proc. PKB.

Władze Korei Południowej poinformowały, że istnieje zgoda, co do zwiększenia pomocy i obiecały „odegrać wiodącą rolę w reagowaniu na globalne pandemie poprzez rozszerzenie swojego udziału w funduszach CEPI od przyszłego roku”. 

Czytaj więcej

Bill Gates inwestuje w roboty. Pomogą ujarzmić słońce

Założona w 2000 roku fundacja Billa i Melindy Gatesów, przez lata przekazała ponad 50 miliardów dolarów na cele związane z ochroną zdrowia. Jedynie w trakcie pandemii na cele związane z walką z Covid-19 fundacja przekazała 1,75 mld dolarów. Obecnie jest największą prywatną instytucją filantropijną w USA i na świecie, której roczny budżet na wydatki jest równy budżetowi Światowej Organizacji Zdrowia.