Izrael, przez który przechodzi fala epidemii napędzana wariantem Omikron koronawirusa, we wtorek informował o rekordowej liczbie 65 259 zakażeń koronawirusem w ciągu doby (kraj liczy ok. 9,3 mln mieszkańców).

Pisząc na Twitterze o "Zielonych przepustkach" Liberman stwierdził, że są one źródłem "strat w gospodarce", a ponadto zakłócają normalne funkcjonowanie mieszkańców Izraela i przyczyniają się do tworzenia atmosfery paniki wśród mieszkańców kraju. "Pracuję z wszystkimi partiami w celu eliminacji Zielonych przepustek i zachowaniu normalności dla wszystkich" - podkreślił Liberman.

Czytaj więcej

Izrael będzie szczepił czwartą dawką, mimo że nie chroni ona przed Omikronem

Obowiązujący w Izraelu system "Zielonych przepustek" umożliwia jedynie osobom zaszczepionym na COVID-19, ozdrowieńcom lub osobom posiadającym ważny, negatywny wynik testu na COVID-19, uzyskanie dostępu do określonych miejsc w przestrzeni publicznej, w tym czasem do miejsca ich pracy.

Tymczasem, w związku z uderzeniem fali zakażeń wariantem Omikron, w kraju notuje się wiele tzw. zakażeń przełamujących (u osób zaszczepionych na COVID-19) i reinfekcji (u ozdrowieńców).

498

Tylu chorych na COVID-19, w stanie ciężkim, przebywa w izraelskich szpitalach

Jednak przedstawiciele resortu zdrowia Izraela i eksperci, w tym dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia, Nachman Ash, przekonują, że zaszczepienie się na COVID-19 lub bycie ozdrowieńcem nadal zapewnia, do pewnego stopnia, ochronę przed zakażeniem, dlatego system "Zielonych przepustek" powinien zostać utrzymany.

Ash spodziewa się, że szczyt obecnej fali epidemii w Izraelu nastąpi w ciągu najbliższego tygodnia lub dwóch. - Widzimy też, że liczba hospitalizacji nadal rośnie, ale tempo tego wzrostu spada - zaznacza dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia. 

W izraelskich szpitalach przebywa obecnie 498 zakażonych koronawirusem, których stan jest ciężki, w tym 100 pod respiratorami i 13 podłączonych do ECMO. Tydzień temu chorych na COVID-19 w stanie ciężkim było w izraelskich szpitalach 219.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ