W Anglii w tygodniu kończącym się 16 grudnia chora na COVID-19 była 1 na 45 osób. Tydzień wcześniej było to 1 na 60 osób. W Walii w tygodniu kończącym się 16 grudnia chora była 1 na 55 osób, w Irlandii Północnej - 1 na 50 osób, a w Szkocji - 1 na 70 osób.

Tymczasem minister zdrowia Sajid Javid stwierdził, że szerzącemu się obecnie w Wielkiej Brytanii wariantowi Omikron nadal "towarzyszy wiele niepewności". - Ale uczymy się cały czas - dodał.

Javid mówiąc o pierwszych wynikach badań dotyczących wariantu Omikron mówił, że "sugerują one, iż ryzyko hospitalizacji jest w jego przypadku niższe niż w przypadku Delty". - To oczywiście dobre, to dodające otuchy wiadomości - podkreślił.

Czytaj więcej

Badania w Wielkiej Brytanii: Omikron rzadziej wysyła do szpitala niż Delta

- Nie jest jednak jasne jak dotąd, jak bardzo to ryzyko jest mniejsze - zaznaczył Javid.

- Wiemy np. że gdy mniejszy odsetek osób jest zagrożonych hospitalizacją, jeśli jest to mały odsetek znacznie większej liczby, to nadal może oznaczać znaczącą liczbę hospitalizacji - stwierdził Javid.

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii podkreślił, że Brytyjczycy powinni jak najszybciej przyjmować przypominającą dawkę szczepionki na COVID-19. - Najlepszym prezentem jaki można dać innym na Boże Narodzenie, jest natychmiastowe przyjęcie dawki przypominającej (trzeciej) - oświadczył minister cytowany przez Sky News.

1,4 mln

Tyle osób było chorych na COVID-19 w Wielkiej Brytanii w tygodniu kończącym się 16 grudnia

Javid apelował też, by - spędzając Boże Narodzenie z rodziną i przyjaciółmi - "zachować ostrożność". Minister zdrowia Wielkiej Brytanii sugerował, że osoby, które mają spędzać święta w towarzystwie osób starszych, zagrożonych ostrym przebiegiem COVID-19, powinny przed świętami przeprowadzić szybki test na COVID-19 i "upewnić się, że są negatywni".

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ