Szczepienia na COVID-19 ruszyły w Polsce, tak jak niemal w całej Unii Europejskiej, 27 grudnia (Węgry zaczęły je dzień wcześniej). Jak dotąd do użycia w Polsce dopuszczono cztery szczepionki: Pfizer/BioNTech, Moderna (oparte o technologię mRNA) oraz AstraZeneca i Johnson&Johnson (tzw. szczepionki wektorowe). Tylko ta ostatnia szczepionka jest jednodawkowa.

W Polsce, od końca grudnia 2020 roku wykonano 42 226 766 szczepień. W pełni zaszczepionych jest 20 470 166 osób. Ponad 3 mln osób otrzymały dawkę przypominającą szczepionki.

Obecnie szczepi się w Polsce na COVID-19 osoby powyżej 12. roku życia, ale 13 grudnia rozpoczną się szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat.

Czytaj więcej

Prawie 27 tys. zakażeń, dużo zgonów. Niedzielski: Jesteśmy u szczytu 4. fali

Według danych ECDC w Polsce w pełni zaszczepionych jest 54 proc. mieszkańców. Niższy odsetek zaszczepionych w UE notują Słowacja, Chorwacja, Rumunia i Bułgaria.

Szczepienia na COVID-19 są w Polsce dobrowolne. Ponadto posiadanie tzw. paszportu covidowego nie jest warunkiem uzyskania dostępu do miejsc publicznych takich jak np. restauracje, kina czy siłownie.

Polska mierzy się obecnie z czwartą falą epidemii koronawirusa. Od kilku dni w Polsce umiera codziennie ok. 500 osób chorych na COVID-19.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy czy - ich zdaniem - szczepienia na COVID-19 powinny być w Polsce obowiązkowe.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Na tak zadane pytanie "tak" odpowiedziało 43,5 proc. respondentów.

Odpowiedzi "nie" udzieliło 40,8 proc. badanych.

15,7 proc. nie ma zdania w tej spawie.

- Udział procentowy respondentów popierających obowiązek szczepień wzrasta wraz z wiekiem (32% wśród najmłodszych, 52% wśród najstarszych). Przymus szczepień popiera częściej niż co druga osoba (51%) z dochodami przekraczającymi 5000 zł i ponad połowa (53%) mieszkańców największych miast - komentuje wyniki badania Przemysław Wesołowski, prezes zarządu SW Research.

Metodologia badania:

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 30.11-1.12.2021 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.