W czasie, gdy nauczyciele nie będą mogli świadczyć pracy, nie dostaną też wynagrodzenia - wynika z komunikatu Ministerstwa Edukacji Izraela.

Z obowiązku szczepienia bądź regularnych testów na COVID-19 zwalniać będzie jedynie status ozdrowieńca.

Wcześniej dyrektor generalny Ministerstwa Zdrowia Izraela, prof. Nachman Ash, przyznał, że niezaszczepieni pacjenci są źródłem rosnącej presji na izraelski system ochrony zdrowia.

W ostatnich dniach w Izraelu zaczęło brakować urządzeń do pozaustrojowego natleniania krwi (ECMO) - głównie ze względu na brak personelu, który byłby przeszkolony do obsługi tego urządzenia.

- Wciąż znajdujemy miejsce dla wszystkich (chorych), ale jeśli liczba (chorych) się zwiększy, będziemy musieli podejmować trudne decyzje - podkreślił prof. Ash.

Czytaj więcej

Szczepienie na COVID-19 w Izraelu
Izrael: Znany przeciwnik szczepień zmarł po zakażeniu koronawirusem

Dyrektor generalny resortu zdrowia Izraela podkreślił, że wysoka śmiertelność dotyczy w Izraelu głównie niezaszczepionych na COVID-19, którzy stanowią poważne obciążenie dla szpitali.

W czwartek rano w izraelskich szpitalach było 723 chorych na COVID-19 w stanie ciężki. Stan 253 z nich uważany jest za krytyczny, blisko 200 podpiętych jest do respiratorów.

50

Tyle urządzeń ECMO znajduje się w izraelskich szpitalach. Połowa jest zajęta przez chorych na COVID

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ

Według izraelskich mediów w kraju jest dostępnych ok. 50 urządzeń ECMO, z których połowa wykorzystywana jest obecnie przez chorych na COVID-19.

W Izraelu 3,12 mln osób zaszczepiono jak dotąd trzema dawkami szczepionki na COVID-19, ponad 6 mln zaszczepiono co najmniej jedną dawką. Ok. 900 tysięcy mieszkańców kraju, którzy mogliby się zaszczepić, nadal tego nie zrobiło.

W ciągu ostatniej doby w Izraelu wykryto 5 921 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

Prof. Ash nie wyklucza, że władze zdecydują się na ograniczenie liczebności zgromadzeń publicznych w związku z sytuację epidemiczną - do 400 osób w przypadku zgromadzeń pod dachem i 500 osób w przypadku zgromadzeń na otwartej przestrzeni.