"Financial Times", powołując się na kilka źródeł poinformował wcześniej, że w czasie 90-minutowej rozmowy, którą Biden odbył z Xi Jinpingiem w ubiegłym tygodniu, Xi nie przyjął propozycji Bidena dotyczącej spotkania twarzą w twarz, a zamiast tego nalegał, aby Waszyngton przyjął łagodniejsze stanowisko wobec Chin.

- To nieprawda - odpowiedział Biden pytany przez dziennikarzy, czy czuje się rozczarowany tym, że Xi nie chciał się z nim spotkać.

Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwo narodowego Joe Bidena, w wydanym wcześniej oświadczeniu napisał, że publikacja "Financial Times" "nieprecyzyjnie oddawała treść rozmowy. Kropka".

Czytaj więcej

Biden rozmawiał z prezydentem Chin 90 minut. Pierwsza rozmowa od lutego

Tymczasem źródło, na które powołuje się Reuters twierdzi, że informacje "Financial Times" były prawdziwe.

Xi miał stwierdzić, że, aby doszło do spotkania, relacje między USA a Chinami muszą się poprawić.

Chińska ambasada w Waszyngtonie nie komentuje sprawy.

Xi miał stwierdzić, że, aby doszło do spotkania, relacje między USA a Chinami muszą się poprawić

90-minutowa rozmowa telefoniczna, którą Biden odbył z Xi w ubiegłym tygodniu, była pierwszym takim kontaktem obu prezydentów od siedmiu miesięcy. Prezydent USA i prezydent Chin mieli rozmawiać o konieczności zapewnienia, że rywalizacja między dwoma największymi gospodarkami świata, nie przerodzi się w konflikt.

Chińskie media informowały, że Xi poinformował Bidena, iż amerykańska polityka wobec Chin jest źródłem "poważnych problemów" w relacjach między obydwoma krajami. Obie strony miały też zgodzić się co do konieczności utrzymywania częstych kontaktów