Firmy Microsoft i OpenAI nawiązały wieloletnie współpracę, w ramach której będą próbowały opracować technologię sztucznej inteligencji w ramach usług przetwarzania danych w chmurze Azure firmy Microsoft.

OpenAI został założony w 2015 roku jako organizacja nonprofit. Pieniadzę na rozwój w kwocie miliarda dolarów pochodziły od inwestorów z Doliny Krzemowej. 

Zatrudnieni naukowcy zajmują się sztuczną inteligencją w celu poczynienia postępów w tej dziedzinie. Jeden z projektów dotyczy nauczenia robotycznej ręki wykonywania zadań podobnych do tych, jakie wykonuje ludzka dłoń. 

Skupiono się również na bezpieczeństwa i społecznych konsekwencjach rozwoju sztucznej inteligencji, takich jak realistyczne wiadomości generowane przez komputery. 

Pieniądze przekazane przez Microsoft mają być wykorzystane do stworzenia AGI, nowszej wersji sztucznej inteligencji. Opracowanie takiej technologii oznaczałoby, że system komputerowy byłby w stanie równie dobrze lub lepiej wykonać zadanie od najlepszych w danej dziedzinie ludzi na świecie.