Od roku mieszkańcy Warszawy mogą przekształcić prawo użytkowania wieczystego pod blokami we własność i to z nie byle jaką bonifikatą, bo wynoszącą aż 95 proc. Są jednak ogromne problemy, by z tego uprawnienia skorzystać.

Tymczasem od Nowego Roku wejdą w życie przepisy przewidujące przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność pod blokami i domami jednorodzinnymi. Nie dają one żadnej gwarancji, że użytkownicy będą mogli skorzystać z tak wysokich bonifikat. Wspólnoty i spółdzielnie ścigają się więc z czasem.

– To uprawnienie istnieje tylko na papierze. Moja wspólnota złożyła wniosek w tej sprawie 5 lipca 2017 r. Do tej pory nie został zrealizowany. Co gorsza, usłyszeliśmy w dzielnicy Śródmieście, że nikomu się do tej pory nie udało wykupić gruntu – skarży się jeden z członków wspólnoty przy ul. Wilczej. – Postanowiliśmy wnieść skargę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na przewlekłość postępowania i wygraliśmy. SKO nakazało ratuszowi zajęcie się sprawą do 1 października – dodaje mieszkaniec Warszawy.

– To prawda. Wydaliśmy postanowienie w tej sprawie – przyznaje Tomasz Podlejski, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie. – Jest to jedno z pierwszych. Podobnych skarg jest jednak więcej – przyznaje Podlejski.

Z danych, jakie uzyskaliśmy w ratuszu, wynika, że wpłynęło do niego 46 425 wniosków o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego pod budynkami wielorodzinnymi. W tej chwili prowadzonych jest zaledwie 4241 postępowań, decyzji o udzieleniu bonifikaty wydano 108, a w kolejnych 57 przypadkach odmówiono.

– Do tej pory w dzielnicy Śródmieście nie wydaliśmy decyzji o odpłatnym przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z bonifikatą. Obecnie finalizujemy kilka postępowań, które zakończą się najprawdopodobniej wydaniem decyzji z udzieleniem bonifikaty – tłumaczy Barbara Domańska z urzędu tej dzielnicy. – W Śródmieściu znajdują się głównie budynki wielolokalowe. Często liczba użytkowników wieczystych znacznie przekracza 300 osób. W takiej sytuacji przeprowadzenie postępowania jest trudne i długotrwałe – tłumaczy Domańska.

W innych dzielnicach wygląda to różnie.

– Wydaliśmy 15 decyzji – wyjaśnia Artur Leśko z Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Na Białołęce wydano z kolei dwie decyzje w tej sprawie.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

– Mieszkańcy Warszawy, którzy zechcą skorzystać z obecnych zasad przekształcenia, a nie tych obowiązujących od Nowego Roku, będą mogli to zrobić również później – uważa prezes Podlejski.

– Wystarczy, że do końca marca 2019 r. złożą w urzędzie dzielnicowym oświadczenie, że chcą korzystać z dotychczasowych zasad przekształcenia – dodaje.