- Coraz większa konkurencja na rynku najmu sprawia, że właściciele lokali starają się obniżać koszty eksploatacyjne związane z utrzymaniem mieszkania - mówi Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse.

Według analiz Home Management by Metrohouse, działu który specjalizuje się w zarządzaniu mieszkaniami na wynajem, statystycznie jedna trzecia kosztów wynajmu jest związana z obsługą nieruchomości - czynszem dla wspólnoty czy spółdzielni i rozliczeniem mediów.

- W miarę rozwoju rynku najmu obserwujemy istotne zmiany związane z przystosowaniem mieszkań dla potencjalnych najemców. Właściciele prześcigają się we wdrażaniu rozwiązań, które pozwolą im na obniżenie standardowych kosztów - mówi Marcin Jańczuk. - W zdecydowanej większości wynajmowanych lokali sprzęty AGD spełniają wymogi klasy energetycznej A lub wyższy (A+ i A++). Liczniki na każdym z mediów (woda, ogrzewanie, prąd) powodują, że najemcy świadomie korzystają z urządzeń i nie marnotrawią energii czy wody.

- Zauważamy istotną przewagę starszych lokali nad nowymi w zakresie rozliczenia kosztów utrzymania nieruchomości - zauważa Maciej Klukowski z Home Management by Metrohouse. - Pomimo wyższego funduszu remontowego większość nieruchomości nie posiada ochrony (co w zależności od wspólnoty może kosztować nawet kilkaset złotych od lokalu), powierzchnie wspólne rozliczane są na większą liczbę lokali, a termomodernizacja istotnie wpłynęła na obniżenie kosztów ogrzewania. Ekspert dodaje, że znaczne oszczędności dają też remonty, m.in. wymiana okien i grzejników.

- Wprowadzenie liczników na wodę również istotnie zmieniło sposób jej użytkowania. Już teraz praktycznie każda wanna w mieszkaniach ma funkcję prysznica, co znacznie ogranicza zużycie wody - zauważają eksperci Metrohouse. - Oświetlenie w lokalach jest dobierane pod kątem ekonomiczności, co powoduje wydłużenie czasu użytkowania żarówek i istotnie zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Z opracowania Home Management wynika, że w porównaniu z mieszkaniami standardowej rodziny lokale przeznaczone na wynajem zużywają nawet do 30 proc. mniej mediów. - Dzieje się tak w lokalach, gdzie umowa najmu wyszczególnia koszty związane z użytkowaniem różnych świadczeń (woda, energia elektryczna, ogrzewanie). Cykliczne przeglądy zużycia realizowane przez administrację lokali na wynajem powodują dodatkowo, że najemcy zdają sobie sprawę z kosztów użytkowania i są w stanie racjonalnie wykorzystywać zasoby - mówi Marcin Jańczuk. - Informacje przekazywane przy podpisaniu umowy najmu kształtują świadomość proekologiczną.

Zdaniem eksperta Metrohouse bez istotnego rozwoju mieszkań na wynajem i zwiększenia konkurencyjności na rynku nadal dominowałyby słabiej przygotowane lokale. - Już teraz najemcy zwracają dużą uwagę na jakość energetyczną lokalu (standard okien, ogrzewanie, zainstalowane urządzenia). Dobre parametry w tych aspektach mogą wpłynąć na wybór wiarygodnego najemcy i ułatwiają proces najmu - podkreśla Jańczuk. - Pod tym względem starsze lokale coraz lepiej konkurują z najnowszymi ofertami deweloperów i mogą skutecznie walczyć o najemcę, co zgodnie z analizami Home Management by Metrohouse w połączeniu z optymalizacją podatkową poprawia rentowność inwestycji.