Jak ocenia Dominika Leśniewska z biura PlanN, zajmującego się sprzedażą apartamentów m.in. w inwestycji Rezydencja Lisi Jar w Jastrzębiej Górze, rynek nieruchomości wakacyjnych ma się znacznie lepiej niż w 2009 czy 2010 roku.

– W dużej mierze to efekt obniżki cen – mówi Dominika Leśniewska. – Rynek się rozwinął, widać większe zróżnicowanie oferty. Obok drogich, luksusowych inwestycji z cenami sięgającymi kilkunastu tysięcy złotych za mkw. pojawiły się dużo tańsze lokale – dodaje.

Takie mniejsze, a więc tańsze mieszkania cieszą się największą popularnością, chociaż – jak zauważa Dominika Leśniewska, stałe grono nabywców mają także luksusowe apartamenty.

– Klienci zwracają uwagę przede wszystkim na atrakcyjność otoczenia, bliskość morza, szlaków górskich itp. Są skłonni zapłacić więcej, by to uzyskać – podkreśla.

Koniec kryzysu

Łukasz Szapiel ze spółki Pirelli Pekao Real Estate (PPRE), która sprzedaje mieszkania m.in. w Gdańsku, ocenia, że największą popularnością w atrakcyjnych turystycznie miejscach cieszą się mieszkania dwu- lub trzypokojowe o powierzchni ok. 60 mkw.

Mirosław Grabarczyk, właściciel firmy STM PB Grabarczyk, która oferuje mieszkania m.in. we Władysławowie, ocenia z kolei, że z roku na rok zainteresowanie klientów nieruchomościami wakacyjnymi jest coraz większe.

– Wpływ na to ma z pewnością wzrost zamożności społeczeństwa, a także widoczne ożywienie turystyki w Polsce. Sprzyja temu również rozwój infrastruktury – mówi Mirosław Grabarczyk. – Na rynku nieruchomości wakacyjnych największą popularnością cieszą się małe mieszkania z możliwością przeznaczenia ich pod wynajem. Klienci coraz chętniej wracają na ten rynek, bo pojawiły się na nim atrakcyjne oferty w przystępnych cenach – dodaje.

Aneta Jarosińska ze spółki NDI, która buduje mieszkania w Gdańsku, zauważa z kolei, że na rynku mieszkaniowym widać też zainteresowanie bardzo dużymi apartamentami. – Świadczy to o tym, że o kryzysie wielu dawno już zapomniało – ocenia. Według przedstawicielki NDI również typowo wakacyjne nieruchomości będą przeżywały okres wzrostu. – Zainteresowanie nimi też jest coraz większe, także z uwagi na to, że wiosna i lato to odpowiedni czas na zakup takich nieruchomości – tłumaczy Aneta Jarosińska.

Szukane na cały rok

Mieszkania w Rezydencji Lisi Jar w Jastrzebiej Górze przy ul. Kisterów i ul. Widok firmuje deweloper Rozewie Apartamenty. Inwestycja, którą tworzą dwa budynki z 60 mieszkaniami, jest już gotowa. Na klientów czekają mieszkania od 26,7 do 47,5 mkw. Ceny mkw. lokalu w standardzie deweloperskim wahają się od 5,95 do 6,8 tys. zł.

Inwestycja jest całodobowo chroniona i monitorowana. Mieszkańcy mogą zaś korzystać z sauny, sali fitness i solarium.

Także gotowe już Apartamenty Przy Plaży w Gdańsku przy ul. Jelitkowskiej 27 – 33 oferuje spółka NDI. W czterech budynkach znalazły się 63 mieszkania (docelowo ma tu stanąć pięć niskich bloków). Do kupienia są jeszcze lokale od 51 do 125 mkw. Ceny zaczynają się od 10 tys. zł za mkw.

Jak podkreślają przedstawiciele NDI, mieszkańców tego osiedla od morza dzieli 200 metrów, a od parku Jelitkowskiego – 100. Także ta inwestycja jest całodobowo chroniona.

Jak mówi Aneta Jarosińska z NDI, gdańska inwestycja tej firmy nie jest typowo wakacyjna. Oferta jest bowiem adresowana także do klientów, którzy nad morzem chcą zamieszkać na stałe.

Według przedstawicielki NDI preferowane są nieruchomości wakacyjne nabywane również w celach inwestycyjnych.

– Chodzi o takie mieszkania, które po sezonie nie będą skazane na opustoszenie. Dlatego też inwestycja w nieruchomości wakacyjne w Trójmieście czy Zakopanem dla większej liczby osób może mieć więcej zalet niż tych w Międzyzdrojach – ocenia Aneta Jarosińska.

Także w Gdańsku mieszkania w ukończonej inwestycji Szafarnia u zbiegu ul. Szafarnia i Angielska Grobla oferuje Pirelli Pekao Real Estate. Na osiedlu deweloper wybudował cztery budynki z 202 mieszkaniami. W ofercie sprzedaży są jeszcze mieszkania od 50 do 120 mkw. Ceny mkw. zaczynają się od 6,4 tys. zł.

Atutami inwestycji według dewelopera jest już sama lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie przystani jachtowej i zabytkowej części Gdańska.

Jak mówi Łukasz Szapiel, PPRE jest właścicielem działki przy ulicy Angielska Grobla. – W przyszłości na tych gruntach rozważamy realizację kolejnych inwestycji – mówi przedstawiciel PPRE. Dodaje, że wielu klientów spółki, traktując nieruchomość jako inwestycję, przeznacza mieszkania głównie pod wynajem. – Sporo osób zdecydowało się jednak zamieszkać w Szafarni na stałe, także poza sezonem turystycznym – zauważa Łukasz Szapiel.

Z widokiem na morze

Spółka STM Przedsiębiorstwo Budowlane Grabarczyk oferuje mieszkania w Gdyni i we Władysławowie. W tym pierwszym mieście przy ul. Chwarznieńskiej 36, w odległości ok. 3 km od obwodnicy, powstaje budynek z 40 lokalami. W ofercie są mieszkania od 26 do

107 mkw. Na ostatniej kondygnacji znajdują się apartamenty z antresolami i wyjściem na tarasy, z których widać zatokę i półwysep Hel oraz park krajobrazowy. W sąsiedztwie inwestycji są m.in. szkoła, ośrodek zdrowia, komisariat policji. Nieopodal jest też przystanek autobusowy. Budynek ma być gotowy we wrześniu br. Ceny zaczynają się od 5,2 tys. zł za mkw.

Ten sam deweloper buduje osiedle Tysiąclecia we Władysławowie przy ul. Rybackiej, 400 metrów od morza. Spółka STM PB zaplanowała tu czterokondygnacyjny budynek z

95 lokalami od 24 mkw. Ceny mieszkań zaczynają się od 5,4 tys. zł za mkw. Lokale mają być gotowe w listopadzie 2012 r. Na dachu budynku znajdzie się ogromny taras z widokiem na morze. STM PB ma w planach także dwie inwestycje na Helu. W jednym budynku znalazłyby się mieszkania dla 11 rodzin, w drugim – dla 22.

Z budową Willi Hortensja przy ul. Szkolnej w Międzywodziu, 200 metrów od morza, rusza z kolei spółka Jakon Inwest. W trzykondygnacyjnym budynku deweloper zaplanował 35 mieszkań jedno- i dwupokojowych o powierzchni od 29 do 63 mkw. Lokale na ostatniej kondygnacji będą powiększone o antresole. Ceny mieszkań w tej inwestycji zaczynają się od 6,7 tys. zł za mkw.

Z kolei Mielno Holding – Firmus Group oferuje apartamenty Dune w Mielnie. Deweloper proponuje wykończone lokale. Inwestycja ma być gotowa jesienią 2012 r.