Aleksandra Piotrowska | aplikant adwokacki, Kancelaria Hills LTS:
Jeśli staramy się o usunięcie słupa lub stacji trafo z nieruchomości, należy przede wszystkim ustalić, czy urządzenia zostały posadowione na nieruchomości legalnie. W tym celu trzeba w szczególności sprawdzić księgę wieczystą, ale także Geodezyjną Ewidencję Sieci Uzbrojenia Terenu.
Należy również sprawdzić, czy osoba, od której nieruchomość nabywamy, lub jej poprzednik prawny, nie wyrazili zgody na posadowienie urządzeń na gruncie. Jeśli tak, nie możemy co do zasady żądać ich usunięcia: „Zezwolenie przez właściciela nieruchomości na założenie instalacji przesyłowych i ich eksploatację kształtuje nowy stan prawny, powodując nawiązanie między przedsiębiorstwem i właścicielem nieruchomości stosunku cywilnoprawnego charakteryzującego się trwałością i ciągłością. Trwałość i ciągłość tego stosunku wynika z jego natury i jedynie w wyjątkowych wypadkach właściciel gruntu będzie mógł spowodować zniesienie tego stosunku przez żądanie likwidacji założonych urządzeń". (I CK 14/05).
Sąd wobec tego jednoznacznie wskazał, że co do zasady w omawianym przypadku usunięcie jest niedopuszczalne, jednak nie wyklucza zaistnienia sytuacji szczególnie uzasadnionej, kiedy, pomimo zgody, usunięcie byłoby możliwe.
Trzeba także sprawdzić, czy nieruchomość, na której znajdują się urządzenia, nie jest obciążona służebnością przesyłu. Jeśli tak jest, jest to zgodne z prawem ograniczenie uprawnień wynikających z prawa własności.